
Krstnou mamou knihy o legendách svetovej fotografie sa stala Daniela Mrázková, jedna z najväčších českých odborníčok na fotografiu. Na snímke s autormi Jurajom Mravcom (vľavo) a Viktorom Vojtekom.
Daniela Mrázková, vychytená česká odborníčka v oblasti fotografie, členka mnohých medzinárodných porôt pri fotografických súťažiach a bývalá dlhoročná šéfredaktorka mesačníka Fotografie magazín, nad knihou Interview s fotografiou poznamenala: ,,Dosť ste si teda dovolili! V knihe máte skvelé rozhovory s legendami svetovej fotky, to je akoby ste si zorganizovali na Slovensku World Press Photo. My Česi sa snažíme vstúpiť do Európy a Slováci sa medzitým dostali do sveta.“
Knižka, o ktorej D. Mrázková hovorí, a ktorú pred pár dňami pokrstila, je dielom dvoch slovenských publicistov – Juraja Mravca a Viktora Vojteka. Šesť dní vstupovali na Manhattane do bytov žijúcich legiend, autorov humanistickej fotografie a prežili s nimi hodiny spomienok.
Aj oni dnes spomínajú, ako Elliott Erwitt bez zaváhania siahol do prísne stráženého archívu a do projektu ponúkol deväť svojich najlepších fotiek. Ralph Gibson po rozhovore zahral Slovákom gitarový džez. Portrétista Arnold Newman sa dostavil na stretnutie aj napriek dlhotrvajúcej chorobe a bol nadmieru žoviálny. Bruce Davidson ich zasa vtiahol do priestoru, kam môžu iba vyvolení – do vlastnej tmavej komory. S Antonínom Kratochvílom, žijúcim v USA už tridsať rokov, si dvojica autorov sadla k nedeľňajšiemu obedu a Rus Vladimír Viatkin im v pražskom hoteli predstavil najnovšiu frajerku.
Reprezentačná kniha, v ktorej sú rozhovory so svetoznámymi fotografmi a ukážky ich diel, je prvou časťou veľkého knižného projektu. Publicistický tandem pripravuje na jeseň tohto roku vydanie druhého dielu rozhovorov s fotografmi. Slovenský čitateľ sa tak bude môcť stretnúť s ďalšími esami svetovej fotografie, ako sú René Burri, Marc Riboud, Martine Francková, Anthony Suau, Thomas Höpker, Frank Fournier či Markéta Luskačová.
(bd)