V českom centre otvorili výstavu súčasnej módy inšpirovanej architektonickými motívmi Prahy. O úvodnú módnu prehliadku sa postarali študenti z ateliéru odevného dizajnu na VŠVU, na ktorej predstavili vlastné modely. Trinásť študentiek na prehliadke prezen

Vo štvrtok bola v Českom centre vernisáž výstavy Odtlačky pražskej architektúry v odevných kreáciách a dizajne. Každý model je doplnený fotografiami architektúry alebo detailu, ktorý sa stal pre módneho návrhára inšpiratívnym. O úvodnú módnu prehliadku sa postarali študenti z ateliéru odevného dizajnu na VŠVU, na ktorej predstavili vlastné modely. FOTO SME – PAVOL MAJER
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V českom centre otvorili výstavu súčasnej módy inšpirovanej architektonickými motívmi Prahy. O úvodnú módnu prehliadku sa postarali študenti z ateliéru odevného dizajnu na VŠVU, na ktorej predstavili vlastné modely. Trinásť študentiek na prehliadke prezentovalo tridsať svojich modelov.
„Prezentujeme veci vytvorené študentmi v minulom zimnom semstri, inšpirované japonskou kultúrou, jednoduchým japonským odevom,“ povedala akademická maliarka Júlia Sabová, ktorá vedie ateliér odevného dizajnu na VŠVU, „Odevný dizajn funguje na škole pomerne krátko, osem rokov. Najväčší problém vidím v nedostatočnej spolupráci s priemyslom.“
Júlia Sabová navštívila veľké fabriky, ktoré sa u nás venujú výrobe odevov a textílií, aby túto spoluprácu nadviazala. Ale celoeurópska recesia v tejto oblasti spôsobila, že naši výrobcovia v podstate fungujú ako námezdné sily a nové veci nevyrábajú. „Preto ani nemajú záujem o našich návrhárov, ani o študentskú prax. Záujem o spoluprácu neprejavili ani módne návrhárky. Ešte sa u nás nestalo zvykom, že si salóny zacvičia ľudí, ktorí by pre nich pracovali. Možno si neuvedomujú prínos, ktorý by pre nich mladí ľudia mohli mať.“
Katedra, ktorá má tri ateliéry – voľného textilu a textilného a odevného dizajnu – má však dosť veľa aktivít so zahraničnými firmami, ktoré ani nie sú zamerané na textil, napríklad istá automobilka. „Študenti sa vďaka nej dostali do dizajnérskych dielní. Niektorí pracujú v Nemecku, vo Francúzsku. Je to dobrá skúsenosť. V rámci výmenných akcií dosť cestujú a naspäť sa vracajú spokojní s tým, čo sa naučili. Dostanú sa k iným technológiám, než aké sú dostupné u nás na škole. Vonku sú úspešní a cenení hlavne vďaka svojej invencii a flexibilite, ktorej sa naučili za ťažších podmienok.“
Študenti odevného, teda vlastne módneho dizajnu boli teraz oslovení olympijským výborom, aby vytvorili súťažné návrhy oblečenia pre našich športovcov na otvárací ceremoniál olympiády v Aténach 2004.