
Poslanci mesta budú opäť rozhodovať o tom, či kompetencie v stavebnom poriadku dostanú mestské časti alebo zostanú mestu. Ak rokovanie 6. marca skončí v prospech mestských častí, územné rozhodnutia aj stavebné povolenia budú vydávať pracovníci miestnych úradov, štatutárom bude starosta. Ako dôvod, prečo stavebný poriadok patrí na mestské časti sa uvádza zracionalizovanie a zefektívnenie práce, priamy styk s občanmi.
O tejto zmene štatútu rokovalo už predošlé zastupiteľstvo. Vtedajší primátor Jozef Moravčík bol proti, ako aj väčšina mestského parlamentu. Dnes zmenu štatútu predkladá primátor Andrej Ďurkovský, bývalý starosta Starého Mesta. Miestna rada tento návrh odporučila. Vo vnútri jednotlivých politických klubov (napríklad DS alebo KDH) však neexistuje jednoznačný názor o tom, kto má mať stavebný poriadok. „Budem hlasovať proti tomu, aby mestské časti dostali túto kompetenciu,“ povedal bývalý architekt Starého Mesta a poslanec za DS Andrej Petrek, „mesto zostane len v polohe niekoho, kto schvaľuje územný plán.“ Petrek si myslí, že stavebný poriadok by mať zostať v takej podobe, ako je dnes, exekutíva na meste a výkon na mestských častiach.
Hlavné mesto podľa navrhovanej zmeny štatútu si ponecháva kompetencie špeciálneho stavebného úradu pre miestne a účelové komunikácie I. a II. triedy. Okrem toho by malo vykonávať metodickú a koordinačnú činnosť, vydávať stanoviská k investičnej činnosti a územnoplánovacie informácie.
V rámci prenosu kompetencií v stavebnom poriadku zo štátu na samosprávu vznikla v novembri minulého roka na magistráte sekcia stavebného úradu s 89 zamestnancami. Čiastkovými delimitačnými protokolmi delimitovali okresné úrady Bratislava I až V na mesto 43 zamestnancov odborov životného prostredia, ktorí vykonávali činnosť stavebného úradu. Nie všetky okresné úrady však mestu delimitovali aj peniaze, doklady a evidované dokumenty.
Od januára začalo pod mestom pracovať päť oddelení, ich sídla a pracovníci boli identickí ako pri okresných úradoch, zmenili sa pečiatky.
INGRID DROZDÍKOVÁ