Novomestskí poslanci včera schválili rozpočet mestskej časti. Keďže rozpočet musí byť podľa zákona vyrovnaný, príjmy i výdavky v ňom predstavujú čiastku 328,839 milióna korún. Aby to mestská časť dosiahla, musela v tomto roku pristúpiť k úsporným opatreni
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
am a celkové výdavky znížiť o vyše 46 miliónov korún.
Mestská časť počíta v tomto roku s bežnými príjmami o takmer 69 miliónov korún vyššími ako v minulom roku, pretože v druhom polroku minulého roku jej pribudlo do správy osem základných škôl a od 1. januára tohto roku aj opatrovateľská služba.
Takmer polovica príjmov mestskej časti – necelých 125 miliónov korún by do jej rozpočtu malo pribudnúť formou rôznych delimitačných dotácií od štátu. Ako však povedala spracovateľka návrhu rozpočtu Anna Zigová, vedúca hospodárskeho a finančného oddelenia miestneho úradu, práve tieto peniaze predstavujú najrizikovejšie položky rozpočtu, pretože zatiaľ nie sú potvrdené. Starosta Richard Frimmel doplnil: „Podľa zákona sme už pred pol rokom pri prevzatí škôl mali dostať 50 percent delimitačnej dotácie. Ale do dnešného dňa sme dostali len 23 percent z tejto sumy.“ Chýbajúci rozdiel pritom predstavuje 5,2 milióna korún.
Ďalšou najväčšou príjmovou položkou rozpočtu Nového Mesta je daň z nehnuteľností, mestská časť počíta s 93 miliónmi, pričom suma je v tomto roku nižšia o takmer 15 miliónov ako v minulom roku. Podiel na daniach z príjmov fyzických a právnických osôb a z cestnej dane by jej mal do rozpočtu priniesť ďalších takmer 19 miliónov korún a ešte o vyše jeden a pol milióna korún viac ostatné dane (za psa, z predaja alkoholových výrobkov, vstupného a pod.)
Vo výdavkoch počíta novomestský rozpočet s najvyššou sumou na školstvo – približne 140 miliónov, čo je takmer polovica plánovaných bežných výdavkov. Podstatnú časť z tejto sumy pritom plánuje použiť na rekonštrukciu základných škôl s materskými školami – necelých 136 miliónov.
Chod samosprávy si vyžiada 57 miliónov korún, čo je druhá najvyššia položka bežných výdavkov. Len o čosi menej – necelých 50 miliónov korún plánuje mestská časť použiť na bývanie a občiansku vybavenosť.
Takmer 22 miliónov korún chce mestská časť venovať na rekreáciu a kultúru, z toho na športové a telovýchovné aktivity 200-tisíc, 10 miliónov na Stredisko kultúry a 6 na knižnicu.
JANA MARTINKOVÁ
PRÍJMY dane z príjmov 14,400
daň z nehnuteľnosti 93,000
ďalšie príjmy 190,939
kapitálové príjmy 3,000
rezervný fond a fond rozvoja bývania 27,500
SPOLU 328,839
Bežné
verejné služby (na činnosť úradu, matriku ap.) 57,080