Bratislava 25. februára (TASR) - Muža, ktorý v osobnom aute ukrýval nelegálne držaného jastraba lesného zaradeného medzi chránené druhy živočíchov, sa podarilo v pondelok zadržať policajtom z Obvodného oddelenia Policajného zboru v bratislavskej Petržalke.
Zadržaný M. M. mal pri sebe kompletnú sokoliarsku výstroj, ale tvrdil, že nie je členom Slovenského klubu sokoliarov. Po zadržaní bol obvinený zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Keďže jastrab lesný je zaradený aj medzi poľovnú zver, podľa poľovného zákona môže byť jeho nelegálna držba považovaná za trestný čin pytliactva, za čo môže byť zadržaný muž potrestaný až dvojročným trestom odňatia slobody.
Spoločenská hodnota jastraba veľkého je 40 tisíc korún a podmienky držby, chovu a nakladania s chránenými živočíchmi upravujú u nás viaceré zákony, uviedol pre TASR Jozef Chavko zo Štátnej ochrany prírody SR. Pripomenul, že za ich porušovanie hrozia vážne sankcie.
Od začiatku tohto roka je navyše v účinnosti nový Zákon o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého sú na Slovensku chránené všetky druhy voľne žijúcich vtákov. Na jeho základe je zakázané chránené druhy živočíchov chytať, zraňovať alebo usmrcovať v ich prirodzenom prostredí.
Vykrádanie hniezd, nelegálne strieľanie, odchytávanie a s nimi súvisiace nelegálne držby, chovy a obchodovanie s vtáctvom patria medzi najčastejšie a najvážnejšie formy vtáčej kriminality. Mimovládne organizácie Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku a Skupina pre výskum a ochranu dravcov a sov evidujú v súčasnosti 282 takýchto prípadov a medzi najčastejšie obete patria práve dravé vtáky. Obe organizácie od roku 2002 intenzívne monitorujú prípady vtáčej kriminality na Slovensku. Dosiaľ zaevidovali viac ako 530 takýchto prípadov, pri ktorých sa obeťami stalo 151 druhov nášho i exotického vtáctva.
TASR informáciu poskytol koordinátor pre boj proti vtáčej kriminalite Marek Brinzík.