vých nákladov vysokých škôl o 800 miliónov korún.
Generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Peter Mederly v tejto súvislosti uviedol, že štátny príspevok na bývanie, ktorý sa pohybuje od 300 do 450 korún, zostane nezmenený. Univerzity však nebudú do štátneho rozpočtu, tak ako v prechádzajúcom roku, odvádzať 200 korún z ceny bytného. Napriek tomu, že výška dotácie z ministerstva zostáva nezmenená, riaditelia vysokoškolských internátov budú mať o 200 korún viac.
Mesačný príspevok na lôžko predstavuje 200 Sk, druhá časť príspevku na prevádzku závisí od veku študentského domova. Internáty staršie ako 20 rokov dostanú 250 korún, ostatné 200 a novopostavené 100 Sk mesačne.
K rámcovému zvýšeniu cien v priemere od 25 do 30 percent dôjde od marca v študentských domovoch Univerzity Komenského. Internát Ľudovíta Štúra, ktorý spravuje aj tzv. átriové domky a manželské internáty, zvýši ceny o 90 až 270 korún. V priemere tak študent za bývanie zaplatí o 160 korún viac.
Družba zvýšila ceny v priemere o 190 korún už od februára. Za dvojposteľovú izbu študent zaplatí 1040 Sk, za trojposteľovú 950 korún. Študenti ubytovaní na šiestich internátoch Ekonomickej univerzity v Bratislave platia od februára o 40 až 50 korún viac. Najdrahšie je ubytovanie v jednoposteľovej izbe v ŠD na Starohájskej 8, kde študent mesačne zaplatí 880 Sk. Najmenej, 200 Sk zaplatí študent za prístelku v Horskom parku. Vysokoškoláci ubytovaní v stredoškolskom internáte nábytkárskeho učilišťa zaplatia mesačne 1200 Sk, bývanie v hoteli Stop stojí 2500 Sk. (tasr)
Študenti: S peniazmi sa zaobchádza zle
Lavínový efekt zdražovania sa nevyhol ani „študentskému mestečku“ v Mlynskej doline, ktoré každoročne poskytuje strechu nad hlavou tisíckam mladých ľudí. Mnohí dnešní piataci s nostalgiou spomínajú na svoje študentské začiatky v roku 1998, keď sa poplatok na najlacnejších internátoch pohyboval v prepočte okolo piatich korún na deň.
Martin Kováčik, študent Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, poukazuje na niektoré absurdnosti internátneho života: „S financiami sa tu zaobchádza akosi prvoplánovo. Okná sú na mnohých izbách zle utesnené, vnútri je chladno. Keďže na opravu tesnenia nie sú peniaze, musíme používať ohrievače. Nebolo by výhodnejšie investovať jednorazovo do opravy okien, ako neustále splácať obrovské účty za elektrickú energiu?“
Podobne je to aj s dalším vybavením internátov, študenti tvrdia, že v kuchynkách často kvapkajú vodovody, na toaletách preteká voda. „Kupujú sa napríklad lacné žiarovky, ktoré nič nevydržia.“
Správcovia internátov však majú iný názor, zariadenie podľa nich devastujú študenti a investície stále prevyšujú možnosti ubytovní.
Zvyšovanie cien znamená, že rodičia budú musieť posielať mesačne opäť o pár desiatok korún viac alebo si študent bude musieť zarobiť na pokrytie zvýšených výdavkov sám.