Bratislava 19. februára (TASR) - Za záchranu a obnovu bratislavského Podhradia sa rozhodla netradičným spôsobom, prostredníctvom internetu, bojovať občianska iniciatíva Obnovme Podhradie. Jej cieľom je zabrániť výstavbe takzvanej skleníkovej architektúry. V najcennejšej zóne hlavného mesta ju plánujú vybudovať investori, ktorým sa podarilo získať tamojšie pozemky. Podľa jedného z predstaviteľov iniciatívy Mateja Vagača chcú do diskusného fóra o budúcej podobe tejto lokality zapojiť nielen obyvateľov Bratislavy, ale ľudí z celého Slovenska. "Hlavné mesto a najmä jeho historická časť by totiž mala byť vecou každého, či už je zo západu alebo východu. Veď reprezentuje nás všetkých," uviedol Vagač.
Občianska iniciatíva (OI) upozorňuje na fakt, že územie Podhradia je pamiatkovou rezerváciou so svojimi reguláciami. Preto by sa mali k tak závažnej záležitosti akou je zmena historického centra na modernú architektoniku, nepochybne vyjadriť aj občania. "Ich námety a myšlienky následne využijeme pri rokovaniach s predstaviteľmi magistrátu, Starého Mesta ako i s investormi," zdôraznil Vagač. Najnovšia aktivita postaviť na území Podhradia megakomplex je podľa neho dôkazom, že obnova hlavného mesta bude aj naďalej pokračovať v znamení "majstrov" z čias totality, keď museli padnúť mnohé historické objekty. "Pritom sa tu dajú nanovo vybudovať štvrte ako Vydrica a Zukermandel či ďalšie repliky pôvodnej architektúry," dodal.
Ako však pripomenul, celá záležitosť má jeden háčik. Tým, že bývalý magistrát predal drahé pozemky pod Hradným vrchom investorom, mesto už nemôže diktovať, čo tam majú postaviť. Podnikatelia sa ich ale budú snažiť využiť tak, aby im priniesli čo najväčšie zisky. Už v júni minulého roka vyhlásili urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie bratislavského Podhradia. Odovzdaných bolo 15 návrhov. Výsledky naznačili, že by v tejto lokalite mali vyrásť moderné objekty a nie repliky historických domov.