BRATISLAVA. Tí, ktorí sa náhle ocitnú v sociálnej núdzi, sa ľahšie zorientujú v širokom spektre sociálnych služieb poskytovaných na území bratislavskej Petržalky. Miestna samospráva pre nich vytvorila prehľadnú mapu o týchto službách, ktoré svojim občanom na tomto území poskytuje nielen mestská časť, ale aj hlavné mesto, Bratislavský kraj i neziskový sektor. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová, podchytené sú všetky sociálne skupiny, teda od seniorov cez matky s deťmi až po bezdomovcov.
Petržalská samospráva sa rozhodla vytvoriť takúto prehľadnú mapu po tom, ako sa na jej sociálne oddelenie začali často obracať obyvatelia v sociálnej núdzi. Pre mnohých z nich je náročné zorientovať sa vo všetkých sociálnych zariadeniach v Petržalke, v koho správe sú, aké služby poskytujú a pod.
Mestská časť preto zanalyzovala situáciu a vznikla mapa s farebným rozlíšením jednotlivých poskytovateľov. Okrem toho obsahuje aj informácie o jednotlivých zariadeniach a ich poskytovaných službách, adresu a kontakt na zariadenie a kto je jeho zriaďovateľom. Tlačená verzia mapy je k dispozícii zadarmo na sociálnom oddelení mestskej časti a v šiestich denných centrách, čoskoro by mala byť aj v príslušnej sekcii na webovej stránke mestskej časti.
Vypracovaná analýza poskytovateľov sociálnych služieb na území Petržalky bude podľa hovorkyne slúžiť aj pri tvorbe stratégie rozvoja nových sociálnych služieb. A to v konkrétnej časti sídliska tak, aby bola zabezpečená dostupnosť a vyváženosť poskytovaných služieb pre jednotlivé jeho časti. Podľa vedenia samosprávy nie je totiž dôležité riešiť v súčasnosti len otázku materských a základných škôl, ale aj zariadení pre seniorov, ktorých pribúda. Do budúcnosti preto nie je vylúčené rozširovanie kapacít takýchto zariadení podľa dostupných finančných prostriedkov.
Samospráva kladie značný dôraz aj na opatrovateľskú službu, teda aby seniori mohli čo najdlhšie zostať v domácom prostredí, s rodinou či susedmi. "Takýto kontakt je pre nich často veľmi dôležitý a má priaznivý vplyv na ich psychiku," vysvetľuje Platznerová. V prípade mobilnejších seniorov sú to napríklad donášky obedov. V súčasnosti však podľa hovorkyne chýba okolo 20 opatrovateliek, aj keď finančné prostriedky sú. "Budeme radi, keď sa nám prihlásia záujemcovia," dodala Platznerová.