BRATISLAVA. Bratislavský klub v zastupiteľstve hlavného mesta SR sa vážne zaoberá možnosťou podať podnet na preskúmanie zákonnosti novely rokovacieho poriadku zastupiteľstva. V diskusnej relácii spravodajskej televízie Tablet.TV Mesiac v Bratislave to uviedol člen Bratislavského klubu, poslanec Gábor Grendel (NOVA).
"Právnici v našom klube, páni Vetrák a Dostál skúmajú možnosť podať podnet na prokuratúru," uviedol Grendel. Jeho oponent v diskusii a jeden z predkladateľov návrhu novely, Pavol Bulla z Otvoreného klubu tento postup rešpektuje. "Nemám však pocit, že by naše návrhy boli právne chybné," povedal.
Novela rokovacieho poriadku, ktorá vstúpila do platnosti 11. apríla, skracuje čas vystúpenia poslancov v diskusii z doterajších maximálne desať na šesť minút. Rovnako sa zavádza minútový limit na prihlásenie sa do diskusie a obmedzil sa aj počet faktických poznámok.
Niektorí z poslancov Bratislavského klubu už pri rozprave o tomto bode, na zasadaní zastupiteľstva 31. marca, upozornili na možný rozpor so zákonom o obecnom zriadení.
V diskusii internetovej televízie Grendel zopakoval, že novela je účelovo namierená proti Bratislavskému klubu a že zmeny majú zabezpečiť to, aby poslanci opozície "držali hubu a krok". "Koalícii sa zle počúvala kritika k obsadeniu mestských podnikov či kauze PKO, preto sa rozhodla demonštratívne skrátiť čas na vystúpenie o 40 percent," povedal Grendel.
Podľa Bullu však majú poslanci stále dostatočný priestor pre vystúpenie a obmedzenie sa týka všetkých, nie iba časti poslancov. Upozornil, že vďaka naťahovaniu diskusie, ktorej príspevky sú často nekonštruktívne a venujú sa miesto témy osobným animozitám, sa už v tomto volebnom období muselo predlžovať zastupiteľstvo na dva dni. "Berie to čas pracovníkom magistrátu a stojí to aj peniaze za prenájom rokovacej sály," uviedol Bulla.
Nové pravidlá budú podľa neho v dobrom nútiť poslanca, aby sa na svoje vystúpenie pripravil a jasne predniesol svoje stanovisko. Poukázal takisto na fakt, že body zastupiteľstvo sú predmetom rokovania odborných komisií a zastupiteľstvo má k bodom vydávať záverečné stanoviská. Preto vidí možnosť, že novela zmení spôsob rokovania a že jeden poslanec bude prezentovať názor celého poslanecké klubu k prerokovanému návrhu. "Teraz keď sa rozhodne desať poslancov hovoriť k bodu desať minút, tak o jednom bode rokujeme dve hodiny," poznamenal.
"No ale práve o tom je parlament, že poslanec má právo hovoriť. Nie, že to právo má len jeden a tí ostatní majú tíško sedieť a šúchať nohami," reagoval Grendel. Podľa jeho mienky mal aj doteraz predsedajúci dostatok nástrojov, ako efektívne riadiť diskusiu.
Nevyjadril sa však k tomu, či poslanci Bratislavského klubu naozaj pristúpia k obštrukcii, ktorú v diskusii na zastupiteľstve navrhovala poslankyňa Jarmila Tvrdá. Tá vyzvala kolegov z Bratislavského klubu, aby sa po schválení zmien všetci prihlásili do diskusie ku každému bodu rokovania a hovorili maximálny počet minút. "Ešte sme o tom nehovorili, ak s tým kolegovia prídu, vypočujem si tento návrh, osobne však nie som za takúto obštrukciu," priznal Grendel.