BRATISLAVA. Na stretnutí nórskej ministerky pre Európsky hospodársky priestor a európske záležitosti Elisabeth Aspaker s námestníčkou bratislavského primátora pre zahraničnú spoluprácu Ľudmilou Farkašovskou prevládala téma adaptácie Bratislavy na zmenu klímy.
Ako agentúru SITA informovala Iveta Keselaková z Oddelenia komunikácie a marketingu Kancelárie primátora hlavného mesta SR Bratislava, projekt Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy je financovaný sumou viac ako tri milióny eur okrem nórskych grantov aj z grantov Islandu a Lichtenštajnska prostredníctvom finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu SR.
Ministerka Aspaker hovorila na stretnutí o úspešnom čerpaní finančných prostriedkov, ktoré sa použili na revitalizáciu Hlavného námestia a Františkánskeho námestia v historickom centre mesta, kde vysadili 14 nových stromov – štyri lipy malolisté na Hlavnom námestí a 10 hrušiek ozdobných na Františkánskom námestí.
Členovia delegácie si boli po stretnutí na radnici výsledky tejto revitalizácie pozrieť. Plánovaná je aj revitalizácia parčíka na Svoradovej ulici, obnovenie aleje v priestore pred Námestím slobody či zelená vegetačná strecha v domove pre seniorov ARCHA. Adaptácia mesta na zmenu klímy je pritom veľmi dôležitá, pretože sa očakáva zvyšovanie teplôt, dlhé obdobia sucha v striedaní s prívalovými dažďami a búrkami, v dôsledku ktorých vznikajú povodne, víchrice, veterné a snehové kalamity.
Do stratégie adaptácie mesta Bratislava na zmenu klímy patrí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou, úprava mikroklímy formou bioretencie dažďových vôd, tvorba nových plôch zelene, zvyšovanie podielu zelene na vybraných bratislavských námestiach, výsadba alebo revitalizácia drevín, vegetačné strechy, zvyšovanie vodopriepustnosti povrchov na verejných priestranstvách a
Farkašovská poďakovala ministerke Aspaker za možnosť čerpania finančných prostriedkov z fondov EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. "Chceme a neustále sa snažíme, aby bolo naše hlavné mesto atraktívnejšie, aby tak, ako pred 175 rokmi, keď Bratislavu navštívil dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen, platilo to, čo povedal, keď ho požiadali, aby im porozprával rozprávku. Odpovedal, veď vaše mesto je rozprávka,“ povedala Farkašovská na stretnutí s Aspaker.