Vodárne chcú tiež zaviesť v priebehu tohto roka pre zákazníkov elektronickú komunikáciu.
BRATISLAVA. Varovný systém, ktorý umožňuje online analýzu vzoriek vody, doposiaľ nainštalovali na šesť najväčších zdrojov v Bratislave. Postupne majú pribúdať ďalšie.
"Radi by sme takéto identifikátori mali kompletne na všetkých vodárenských zdrojoch a online tak okamžite dokázali reagovať. Chceme teda pokryť sto percent, čo je cez 80 miest," uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Zsolt Lukáč.
Takýto varovný monitorovací systém dokáže podľa vodární okamžite odhaliť prítomnosť nežiaducich látok vo vode a v rámci strednej Európy ide o unikátnu technológiu. Lukáč ale hovorí, že narušení vodných zdrojov je minimum, spôsobujú ich najmä ľudia bez domova.
Vodárne chcú tiež zaviesť v priebehu tohto roka pre zákazníkov elektronickú komunikáciu. "Dnes môže zákazník prísť do nášho zákazníckeho centra a vybaviť tam všetky záležitosti, ktoré sú preňho podstatné. Z nášho webového portálu je možné stiahnuť niektoré dokumenty, potom ich vyplniť a odoslať naspäť," priblížil Lukáč. To však BVS v súčasnosti prepracováva na model, kde budú môcť zákazníci vypĺňať a zasielať dokumenty elektronicky.
"Pôjde napríklad o prihlásenie vodomeru, zabezpečenie všetkých vecí z hľadiska prevádzky vlastnej prípojky, od akejkoľvek kazovej situácie, prípadne nezrovnalosti, ktoré zákazník má," vysvetlil Lukáč. Podotkol, že plánom spoločnosti je, aby zákazník v budúcnosti takto aj videl svoju vlastnú spotrebu, aby si ju, napríklad graficky, vedel zhodnotiť, a na základe toho urobiť vo svojej domácnosti opatrenia.
BVS chce tiež ušetriť pitnú vodu, ktorú používajú hasiči pri zásahoch. Navrhuje používať úžitkovú vodu z povrchových rezervoárov vybudovaných pre potreby Hasičského a záchranného zboru. "Dosiahneme tak úsporu pitnej vody a zároveň znížime administratívnu náročnosť pri vyúčtovaní vody použitej pri zásahoch hasičov," uviedol Lukáč.
Vodárne tiež tvrdia, že chcú byť lídrom vo vede a výskume v oblasti vodárenstva i vodného hospodárstva. "Vytvorili sme nový projektový tím a máme veľký záujem prispieť k tomu, aby malo vodárenstvo patričné miesto i význam medzi vednými odbormi na Slovensku," podotkol Lukáč. Spolupracovať tak chce BVS s univerzitami i výskumnými inštitúciami v Bratislave.