
Ak by v Bratislave nastala vážna situácia, napríklad požiar vo dvoch obchodných centrách alebo štyri požiare v bytoch, kapacitne tieto situácie bratislavskí hasiči nezvládnu. FOTO – TASR
Bratislavských hasičov v požiarnom zbore je málo. Ak by v Bratislave nastala vážna situácia, napríklad požiar vo dvoch obchodných centrách alebo štyri požiare v bytoch, kapacitne tieto situácie sami nezvládnu. I keď stav požiarnikov sa aj po minulé roky pohyboval na hranici minima, tohtoročný je kritický. Zo služby totiž k 1. januáru podľa slov veliteľa zboru Pavla Mikulášeka odišlo do tridsať ľudí. Mali základné vzdelanie a dôvodom ich odchodu bola chýbajúca maturita.
Od začiatku roka prešli hasiči od mesta pod štát a vzťahuje sa na nich zákon o hasičskom zbore. Ten od hasičov do 45 rokov vyžaduje maturitné vzdelanie, nad 45 rokov je možná výnimka. Zo zboru však odišli aj hasiči, ktorí boli špeciálne školení pre niektoré druhy drahej techniky, ako je napríklad vysokozdvižná plošina. Veliteľ potvrdil, že náhradníkov nemá. „Prezídium hasičského zboru už vypísalo na tieto miesta výberové konanie,“ dodal. V júni však hrozí hasičom ďalší odliv pracovníkov. Dovtedy si totiž musia pracovníci útvaru, ktorí majú učňovské vzdelanie, zvýšiť vzdelanie na stredoškolské.
„Tento stav ohrozuje aj našu bezpečnosť,“ hovorí operačný dôstojník hasičského útvaru Juraj Kopúnek. „Ešte v minulom roku bola zmena zostavená tak, že jedna posádka bola v akcii a druhá bola pripravená ju istiť. Dnes už istiť nemá kto. Z pôvodných 86 pracovníkov (hasiči, dispečeri, vodiči atď.) na jednej zmene je dnes 71 ľudí.“ Kým v Bratislave narastá počet obchodných centier a miest, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, počet hasičov klesá. Nehovoriac o prítomnosti priemyselných podnikov ako Slovnaft či Volkswagen. Mikulášek však tvrdí, že situácia sa časom zlepší.
Bratislavskí hasiči sú viac ako jeden mesiac už štátnymi. O tento prechod sami bojovali, aby získali väčšie platy a sociálne výhody, ktoré im mesto nemohlo zabezpečiť. Prvá januárová výplata ich ale sklamala. U väčšiny radových hasičov bola menšia ako predtým. Príčinou bolo, že pre zaradenie do platových tried započítavali prax iba v hasičskom zbore. Ak napríklad niekto robil istý čas vodiča v inom podniku, ako vodičovi u hasičov sa mu tieto roky nezarátali. „Pri porovnaní s inými zbormi na Slovensku sme zistili, že také prísne zaratúvanie rokov je iba v Bratislave,“ podotkol Kopúnek. Bratislavčania tak doplatili na to, že pod štát prešli ako posledný mestský zbor.
V štátnej službe hasiči získali sociálne výhody, ktoré predtým nemali.
INGRID DROZDÍKOVÁ