
Hokejisti bratislavského VŠ v Banskej Bystrici v roku 1936. FOTO - ARCHÍV
Skiklub Bratislava zjavne strácal svoju niekdajšiu iskru. Po zápase s LTC Praha (hralo sa na Prayovej ulici vo februári 1935), kde Skiklub prehral 1:15, skončil na majstrovstvách Slovenska druhý a o rok neskôr prestal prakticky existovať. Najviac hráčov prešlo do VŠ Bratislava, v ktorej sa kanadský hokej hrával od roku 1933.
V roku 1936 prestal pôsobiť ďalší známy bratislavský klub - Slávia. Určite najznámejšou postavou, ktorá začínala svoju hokejovú kariéru práve v Slávii bol Michal Polóni, ktorý po slávistickom konci prešiel načas do Skiklubu, no po jeho rozpade prestúpil do I. ČSŠK. Tento klub začínal od roku 1932 naberať na kvalite a stal sa spolu s VŠ špičkou bratislavského hokeja druhej polovice 30-tych rokov. Od roku 1937 stál v bráne I. ČSŠK aj František Dibarbora, neskôr vynikajúci herec.
Sezóna 1936/1937 sa zapísala do dejín československého hokeja ako prvá sezóna celoštátnej ligy. Medzi jej ôsmimi účastníkmi bol iba majstrovský HC Tatry. V druhom ročníku, keď bola liga rozdelená na dve skupiny, hral aj druhý slovenský zástupca - VŠ Bratislava. V celoštátnej lige však VŠ zohrali iba dva zápasy (s Chomutovom 2:5 a s Českými Budějovicami 4:0) a obsadili piatu priečku vo svojej skupine.
Šiesteho novembra 1938 bol v hlavnom meste Slovenska založený samostatný Slovenský hokejový zväz na čele s Vojtechom Okoličánym, Gabrielom Haškom a Vojtechom Závodským. Významným dátumom pre bratislavských hokejistov sa stal december 1940, keď v meste na Dunaji konečne otvorili prvé klzisko s umelou ľadovou plochou. Napriek tomu, že súvislý sektor pre divákov prakticky nebol a každý, kto chcel, si našiel za mantinelom svoje miesto, že šatne pre hráčov boli ešte na susednom kúpalisku, vládlo nadšenie a spokojnosť. Výhody umelého ľadu pre napredovanie ľadového hokeja v Bratislave sa ukázali už čoskoro.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)