SME

Pod petíciu proti hazardu sa doteraz podpísalo okolo 35.000 ľudí

Na to, aby bola petícia úspešná, však treba vyzbierať podpisy aspoň od 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo je asi 106.000 ľudí.

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Pod petíciu za zákaz hazardu v Bratislave sa doteraz podpísalo zhruba 35.000 ľudí. Organizátori petície, ktorú spustili minulý rok v máji, tvrdia, že počet podpisov stále narastá, preto chcú v ich zbere pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Táto najúspešnejšia petícia v dejinách Bratislavy bude pokračovať a jej zámerom je, aby sa herne a hracie automaty ako spoločensky nešvár, ktorý nám v uliciach hlavného mesta pôsobí, zakázali," povedal na dnešnom brífingu starosta bratislavských Vajnôr a člen petičného výboru Ján Mrva.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby bola petícia úspešná, však treba vyzbierať podpisy aspoň od 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo je asi 106.000 ľudí. "Je to obrovské číslo, ale my sa ho pokúsime dosiahnuť," povedal Mrva.

Ako tvrdí, súčasná legislatíva je nastavená tak, že sa nedajú zakázať herne a automaty. Spoločenským dopytom petície je tiež vyvolať tlak na poslancov Národnej rady (NR) SR, aby sa zmenil zákon o hazarde, tak, aby sa nemuseli zbierať podpisy pod petíciu. "Práve to považujeme za protiústavné, zastupiteľstvá by si mali samy rozhodovať o tom, aký druh hazardu na svojom území budú alebo nebudú mať," vysvetlil Mrva.

Organizátori petície aj preto iniciovali u 31 poslancov NR SR to, že sa majú obrátiť na Ústavný sud s návrhom, aby niektoré časti zákona o hazardných hrach, ktoré predpisujú požiadavku petície, boli vyhlásené za rozporné s Ústavou SR a Európskou chartou miestnej samosprávy. Tí sa v tejto veci na Ústavný súd obrátili už tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa toho, koľko sme vyzbierali podpisov, tak už tretina takto aktívnych občanov sa podpísala pod petíciu, čiže my ju považujeme v našej mestskej časti za úspešnú," povedala starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová. Verí, že sa petíciu podarí dotiahnuť do úspešného konca, mestské zastupiteľstvo sa k nej postaví zodpovedne a prijme také všeobecne záväzné nariadenie, ktoré naplní očakávania Bratislavčanov.

Organizátori a podporovatelia petície zdôrazňujú jej dôležitosť a poukazujú aj na Viedeň a Brno, kde už hazard zakázali. Prevádzok s hazardnými hrami je podľa nich v Bratislave viac ako lekární. Ako tvrdia, v hlavnom meste je 232 herní, 588 výherných prístrojov a 2177 videoherných automatov. Oproti tomu sa v Bratislave nachádza zhruba 219 lekární.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier však tvrdia, že iniciátori petície sledujú skôr politické ciele ako záujmy občanov mesta. Jedna z popredných spoločností vo výhernom hracom odvetví nevníma 35.000 podpisov pod petíciou za zákaz hazardu v hlavnom meste, ktoré sa zbierajú od mája 2015, za "úžasné" číslo. "Pre nás je to len potvrdením toho, že Bratislavčania majú ďaleko iné problémy a tie herne ich problém nie sú. Takúto nátlakovú petíciu, si myslím, Bratislava nezažila a aj napriek tomu ju podporilo iba 10 percent obyvateľov mesta," povedala pre TASR hovorkyňa tejto spoločnosti Dominika Lukáčová. Ako tvrdí, ešte minulý rok bolo prijaté memorandum medzi prevádzkovateľmi herní, v ktorom sa zaviazali, že počet herní sa zvyšovať nebude. "Ak ľudia, organizátori tejto petície majú pocit, že je ich veľa, tak ich zvyšovať nebudeme. Prevádzky, ktoré zaniknú nebude nahrádzať žiaden nový prevádzkovateľ. Ten trh sa uzavrel," podotkla Lukáčová. Výsledkom toho podľa nej už je, že k začiatku roka 2016 je o 1200 výherných prístrojov menej, než tomu bolo doteraz.

Petíciu proti hazardu v hlavnom meste spustili primátor Bratislavy a starostovia mestských častí 28. mája 2015. Iniciatívu zdôvodnili tým, že výskyt hazardu i počet kasín a herní v hlavnom meste presiahol únosnú mieru. Poukázali pritom na sociálne problémy i rozvrat rodín, ktoré prináša patologické hráčstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 451
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 879
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 576
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 661
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 482
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 257
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 663
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu