SME

Marianum sa nestará o čistotu!

So záujmom si celá naša rodina prečítala o „dušičkovom“ ozdobení bratislavských cintorínov, o tom, že Marianum čistí záplavu lístia na nich, dokonca že zamestnanci Marianum cintoríny strážia.

Prosím vás, to nie je pravda! Na Martinskom cintoríne máme hrob v pôvodne detskom rade, teraz je to už podľa nich „lukratívna“ časť neďaleko vodnej nádrže, z chodníka urobili cestu, po ktorej premávajú autá (najmä autá kamenárov), prášia, znesväcujú atď. Veselo sa tam po celom cintoríne chodí na bicykli a so psami aj napriek zákazu. Čo je však vrchol, v tom spomínanom rade, ktorý má, tuším, číslo 24, je po celý rok veľa lístia. Vidíte len starčekov a starenky, ako všetko zametajú. Ľudia poverení firmou Marianum lístie nechajú na kopách celé dni, týždne. Príde víchor a všetko je naspäť. Kopy lístia sú pekne pri kontajneroch, nasypať ich dnu by už bolo zrejme náramne ťažké. To nie je pravda, že Marianum sa stará o čistotu! Choďte sa na Martinský cintorín v priebehu roka (jar, leto, jeseň) pozrieť! Len a len pozostalí to robia okolo hrobov. Tamtí pozbierajú kopy, len keď sa im chce, čo je málokedy, len sa preháňajú na vozidle. Nikto z Marianum nestráži! Z vlastnej skúsenosti to vieme. Na Dušičky sa na WC vyberalo po päť korún, žiadna potvrdenka, WC špinavé, podlaha od blata klzká, fuj! Takže tie sladké rečičky o poriadku nás poriadne zdvihli. Z hrobov sa kradne, podozrivé „ksichty“ tam chodia pravidelne, len my, pozostalí, sme v strehu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
(meno pisateľa je v redakcii)

Marianum reaguje

Naša organizácia spravuje 21 cintorínov a krematórium. Na väčšine cintorínov sa nachádza množstvo stromov, ktoré na jeseň zhadzujú vo veľkom množstve lístie práve v období Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Ani maximálnym úsilím všetkých našich pracovníkov sa nedá dosiahnuť taká čistota, aby sa na cestách, chodníkoch a na hroboch nenachádzalo žiadne lístie. Stačí vietor, prípadne dážď a priestor cintorína sa z hodiny na hodinu zmení na „smetisko“. Marianum vlastní vysávače lístia, ktoré sme v uvedenom období používali denne. Odpratávanie lístia sme vykonávali ručne podľa potreby. V roku 2000 bolo z bratislavských cintorínov vyvezených 2452 ton odpadu, v roku 2001 už 2530 ton a v roku 2002 až 3572 ton odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

Chceli by sme upozorniť, že podľa všeobecne záväzného nariadenia o správe a prevádzke cintorínov je oprávnená osoba (držiteľ užívacieho práva hrobového miesta) povinná udržiavať hrobové miesto v riadnom stave čiže pokosené, odburinené a očistené.

Pohyb vozidiel kamenárov po cintoríne nie je možné obmedziť. Ťažké kamenné náhrobné dosky nemôžu kamenári nosiť ručne. Tieto subjekty však vstupujú do areálu len so súhlasom správy cintorína a sú kontrolované dennou službou. Vstup na cintorín majú ešte vozidlá s občanmi, ktorí vlastnia preukaz zdravotne postihnutých. K úplnému zastaveniu prechádzania vozidiel pristupujeme len počas pohrebných obradov.

Martinský cintorín má dva vchody. Jeden z Trnavskej cesty a jeden z Tomášikovej. Množstvo ľudí, nie návštevníkov cintorína, si skracuje cestu cez cintorín aj na bicykli. Martinský cintorín je jeden z mála cintorínov, ktoré sú strážené 24 hodín. V noci je okrem strážnika na cintoríne aj služobný pes. Drobným krádežiam sa na cintorínoch zabrániť nedá. Krádeže kvetov a súčastí pomníkov (svietniky, vázy…) sa na cintorínoch občas vyskytnú. Naši pracovníci nie sú oprávnení kontrolovať návštevníkov cintorína, či kvety a iné predmety, ktoré nesú v rukách, patria im. Nie je to o strážení cintorína, je to v ľuďoch. Dnes už viacero poisťovní ponúka poistenie pomníkov a ich súčastí.

SkryťVypnúť reklamu

S odstupom času je naša odpoveď len informatívna.

Mgr. MILOSLAV HRÁDEK, riaditeľ
MARIANUM, pohrebníctvo mesta Bratislavy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 967
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 511
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 152
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 276
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 400
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 123
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 964
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 752
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu