
Nadstavbou nad týmto domom na Trenčianskej ulici sa zaoberala aj Generálna prokuratúra. Obyvatelia domu proti nej protestovali už od začiatku. Minulý týždeň stavebný úrad dostavbu rozhodnutím zastavil. Jej osud je v tejto chvíli nejasný, situáciu komplikuje aj prechod kompetencií.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Nad domom na Trenčianskej ulici 48 až 54 v Ružinove sa týči nová dvojpodlažná nadstavba. Jej úplné dokončenie stavebný úrad po troch rokoch protestov obyvateľov domu nateraz zastavil. Osud nadstavby je v tejto chvíli nejasný, riešenie skomplikoval aj prechod kompetencií zo štátu na obce.
Obyvatelia domu boli proti nadstavbe už pred vydaním stavebného povolenia začiatkom apríla 2000. Obávali sa, čo urobí s domom postaveným v roku 1954 viac ako 100-tonová kovová konštrukcia. Keď sa im v priebehu stavby začali v stenách objavovať praskliny, dali si súdnym znalcom vypracovať posudok, ktorý ich obavy zo statického narušenia domu v dôsledku nadstavby potvrdzuje. V apríli 2002 ho predložili stavebnému úradu. Stavebný úrad však stavbu zastavil až teraz.
O nadstavbe na Trenčianskej rozhodol vlastník objektu - hlavné mesto zastúpené mestskou časťou. Rozhodnutie podpísali vtedajší primátor a starosta mestskej časti Ružinov. Obyvatelia domu sa o plánoch dozvedeli v októbri 1999, keď bolo jasné, že byty v dome sa budú odpredávať do osobného vlastníctva. Tvrdia, že na nich vyvíjali nátlak, aby neprotestovali, inak im byty neodpredajú. „Proti nadstavbe mohli vyslovovať námietky, ale nemohli sme ich akceptovať, lebo neboli ešte vlastníkmi bytov,“ hovorí Dagmar Zárišová, v tom čase vedúca stavebného úradu na Okresnom úrade Bratislava II.
Keď však začiatkom apríla 2000 stavebný úrad vydal stavebné povolenie firmám Bytex a Damon, vznikol komplikovaný spor o tom, či niektorí obyvatelia domu predsa len neboli už jeho právoplatnými spoluvlastníkmi.
Okresná prokuratúra v Bratislave II dala za pravdu sťažujúcim sa obyvateľom a Krajský úrad v Bratislave stavbu zastavil. Ale stavebník sa obrátil na ministerstvo životného prostredia a generálna prokuratúra toto rozhodnutie zrušila.
Právo stavať však pôvodná firma Bytex a Damon medzičasom postúpila firme Slovan-Spectrum. Tá bez povolenia zmenila schválené stavebné riešenie.
Polovičný majiteľ firmy Slovan-Spectrum Igor Valiga sa bráni: „Projekt sme nemenili samoúčelne, ale tak, aby sme mali garanciu, že dom nadstavbu vydrží.“
Podľa súdneho znalca sú však aj tak piliere, steny i priečky domu preťažené, jeden je dokonca tesne pred porušením. Výstavba spôsobila trhliny v stenách a na stropoch, nadmerné deformácie medziokenných pilierov, ktoré sťažujú otváranie a zatváranie okien. Obyvateľov obťažoval sústavný hluk a pri prácach na streche im dokonca zatieklo do bytov.
Statický posudok nebol dôvodom
Podľa stavebného zákona statický posudok nie je dôvodom na zastavenie stavby. Ale zmena stavebného riešenia bez povolenia už áno. Stavebník síce v decembri požiadal stavený úrad o zmenu stavby pred dokončením, čo zákon umožňuje, ale do siedmich dní nedodal potrebné doklady. „Pri ďalšom stavebnom dohľade sme zistili, že stavebník vykonal zmeny, ktoré sa nedajú spojiť s kolaudačným rozhodnutím. Neuposlúchol ani ďalšiu výzvu, a tak sme minulý týždeň vydali rozhodnutie o zastavení stavby,“ hovorí Dagmar Zárišová.
Keďže v decembri, keď stavebník podal žiadosť o zmenu stavebného riešenia, obyvatelia domu už boli jeho právoplatnými spoluvlastníkmi, k stavebnému konaniu budú prizvaní. Jeho výsledkom môže byť dodatočné povolenie zmeny stavby, „ale ak by sa preukázalo, že zmeny zo statického hľadiska nevyhovujú, bolo by nariadené nadstavbu odstrániť,“ vysvetľuje Zárišová. Zároveň však dodáva, že stavebný úrad je v súčasnosti v podstate v patovej situácii. „Žiadosť stavebníka je na Okresnom úrade Bratislava II a my - keďže sme sa od 1. januára stali pracovníkmi obce, do konania o zmene stavby nemôžeme zasahovať, lebo konania začaté pred prechodom právomocí ukončí ešte okres. Ale na okresnom úrade teraz nemajú pracovníkov oprávnených vykonávať činnosť stavebného úradu.“