o drobné, vraj aby im mohla mama navariť. Sotva však oslovený prejaví čo i len najmenší náznak záujmu, románový dej sa razom mení na holú skutočnosť. Kým Čenkovej deťom stačil namiesto korunky šestáčik, malí súčasníci darované dve koruny riadne ofrflú so slovami: „Len toľko? Veď za to si nič nekúpime, keby aspoň desať korún alebo gastráč!“
Napriek tomu, že dnes sú už na takéto situácie obyvatelia hlavného mesta pomerne zvyknutí, neubránia sa prekvapeniu, keď sa z detí-úbožiatok, postupne stanú dotieravci, pred ktorými niet úniku. „Normálne ma pochytil strach, že mi vytrhnú kabelku. Obkľúčili ma z obidvoch strán a nemohla som sa ich zbaviť. Stále pritom opakovali, že dve koruny, ktoré som pre ne vylovila z vrecka, sú málo, aby som im dala viac. Nerozumiem tomu! To polícia nemôže skutočne nič urobiť?!“ rozhorčuje sa 26-ročná Katarína, ktorá si na vlastnej koži vyskúšala dotieravosť malých žobrákov.
Podľa policajných informácií nemajú príslušníci polície na riešenie takéhoto problému nijaké páky. Iba ak by deti žobrali a obťažovali v období školského vyučovania, za čo je na základe právnej normy možné odobrať ich rodičom prídavky. Niektoré mestské časti, ako napríklad Staré Mesto, prijali všeobecno-záväzné nariadenie o zákaze obťažovania. „Ak teda k takémuto prípadu dôjde, dospelých členovia mestskej polície sankcionujú a deti do 15 rokov vykážu z miesta,“ uviedla hovorkyňa mestskej polície Silva Miňovská. Ďalšou možnosťou ako sa vyhnúť problémom s dotieravými deťmi, je úplne ich ignorovať, pretože obťažujú väčšinou ľudí, ktorí sa dali „nachytať“. (tasr)