SME

Mesto chce PKO predávať, aktivisti ohlasujú protest

Proti predaju PKO investorovi za 1 euro budú aktivisti protestovať vo štvrtok 10. decembra počas rokovania mestského zastupiteľstva, na ktorom by sa malo o predaji rozhodovať.

(Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Budovy Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave sa chystá mesto predať. Dve budovy má za 1 euro získať vlastník pozemkov pod PKO, spoločnosť Henbury Development. Upozorňujú na to aktivisti z občianskeho združenia Bratislava pre ľudí, ktorí chcú proti tomuto zámeru vo štvrtok 10. decembra protestovať. Práve vtedy sa má totiž návrh na predaj budovy objaviť na rokovaní bratislavského mestského zastupiteľstva. Agentúru SITA o tom informoval devínskonovoveský poslanec a predseda OZ Bratislava pre ľudí Rastislav Tešovič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Proti predaju budov PKO zvolávajú občianski aktivisti protestné zhromaždenie, ktoré sa bude konať vo štvrtok od 09:00 na Primaciálnom námestí. „Kým v roku 2006 ukradli Bratislavčanom PKO po prvý raz, teraz ho idú ukradnúť znova. Málokto si už dnes spomenie, že za pozemky pod PKO zaplatil developer len asi polovicu kúpnej ceny, zvyšok vo výške približne 4,3 milióna eur mal byť podľa kúpnej zmluvy z roku 2006 mestu doplatený do februára 2016. Návrh, ktorý predkladá Nesrovnal mestským poslancom na prerokovanie 10. decembra, túto sumu kupujúcemu odpúšťa,“ hovorí Tešovič, podľa ktorého ide o podvod storočia na všetkých Bratislavčanoch.

Urovnanie sporov?

Predajom budov PKO chce radnica zrejme urovnať dlhotrvajúce spory medzi mestom a vlastníkom pozemkov - spoločnosťou Henbury Development. Spory by v prípade neúspechu mohli mesto stáť nemalé peniaze, spoločnosť totiž od radnice na súde vymáha urovnanie nárokov, práv a pohľadávok za vyše 43 miliónov eur. Na súde je stále aj spor o búraní PKO. Investor totiž s týmto bratislavským kultúrnym stánkom vo svojom projekte nepočíta a chce ho zbúrať, to však mesto nedovolilo, riešenie preto hľadali na súde.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné mesto spor o uznanie platnosti Zmluvy o spolupráci, Preberacieho protokolu a ich dodatkov už dvakrát na okresnom súde prehralo. Investorovi dal vlani v októbri za pravdu aj Krajský súd v Bratislave. Proti rozsudku krajského súdu už nebolo možné sa odvolať, no mesto dostalo možnosť podať dovolanie na Najvyšší súd SR. Možnosť mesto využilo a na Najvyššom súde SR sa domáha zamietnutia žaloby spoločnosti Henbury Development alebo zrušenia napadnutého rozsudku a vrátenia veci odvolaciemu súdu na ďalšie konanie. Navyše stále platí uznesenie bratislavských mestských poslancov o zachovaní celej budovy PKO, ktoré v minulom volebnom období navrhol Nesrovnal ešte ako mestský poslanec. Podľa bratislavskej radnice sa však mesto nevzdáva PKO za 1 euro, ide vraj o návrh procesu urovnania vzájomných nárokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Tento návrh je súčasťou vyrovnaní všetkých vzájomných nárokov, práv a pohľadávok hlavného mesta SR Bratislavy a spoločnosti Henbury Development. Investor sa v tomto návrhu vzdáva svojich pohľadávok z existujúcich súdnych sporov vo výške niekoľkých desiatok miliónov eur, ktoré sú rovnako ohodnotené na 1 eur. Mesto takýmto návrhom predchádza likvidačnej hrozbe, ktorá je dôsledkom neriešenia problému predošlých vedení mesta. Podstatné však je, že návrhom sa investor zaväzuje revitalizovať Dunajskú promenádu a vytvoriť na svoje náklady nový verejný priestor, centrálne námestie s prepojením s riekou, vybudovať Planetárium a mediatéku," reaguje na výčitky aktivistov hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako dodáva, stručný zámer je na internetovej stránke hlavného mesta zverejnený už niekoľko dní, podrobnejšie informácie o mimosúdnej dohode dostanú mestskí poslanci dnes..

Predstavili plány

Primátor Ivo Nesrovnal sa v súčasnosti netají tým, že so súkromným investorom nachádza spoločnú reč. Koncom novembra investora nechal v Primaciálnom paláci predstaviť jeho investičné plány, ako by mohlo v budúcnosti nábrežie v okolí PKO vyzerať. Navrhovaný projekt by mal byť pokračovaním výstavby na dunajskom nábreží , investor v ňom počíta s bytmi, službami, reštauráciami či kanceláriami, ale aj s novým planetáriom a mediotékou.

Práve vybudovanie planetária a mediotéky sú podmienkou bratislavskej radnice. Radnica od investora žiada, aby v rámci navrhovaného projektu vybudoval nábrežnú promenádu od Riverparku I. až po Most Lafranconi s chodníkmi, cyklotrasou, zeleňou, mobiliárom a osvetlením i stojanmi na bicykle. Podmienkou mesta je tiež zachovanie balustrádneho múrika a vybudovanie protipovodňovej ochrany. Radnica chce od investora, aby tu vybudoval centrálne námestie prepojené s promenádou a prístupom k rieke.

Kauza búrania PKO sa už ťahá dlhé roky. Predaj pozemkov pod PKO schválilo mestské zastupiteľstvo v júni 2005. Spoločnosť na súde tvrdila, že už pár mesiacov predtým radnicu informovali, že chcú na nábreží uskutočniť investičný projekt revitalizácie dunajského nábrežia Riverside City, ktorý podľa tejto spoločnosti predpokladal aj odstránenie stavieb vo vlastníctve mesta na týchto pozemkoch, vrátane budovy PKO. Investor a mesto v júni 2006 uzatvorili zmluvu o spolupráci, v ktorej vzájomne upravujú svoje práva a povinnosti v súvislosti s odstránením na pozemkoch stojacich stavieb vo vlastníctve mesta.

Mesto sa zaviazalo, že do šiestich mesiacov od podpísania tejto zmluvy podá na príslušný stavebný úrad žiadosť o vydanie povolenia na odstránenie stavieb a umožní žalobcovi demolačné práce a odpojenie energií od stavieb. Stavebné, resp. búracie povolenie bolo vydané, ale mesto podľa investora nesplnilo zmluvné podmienky so zdôvodnením, že musí nájsť adekvátnu náhradu na organizovanie kultúrnych podujatí. Neskôr mesto dostalo výpoveď z nájmu pozemkov k 31. marcu 2009, záväzky si podľa investora nesplnilo. Termín platnosti búracieho povolenia sa viackrát predlžoval. Obe strany uzavreli aj preberací protokol, že mesto odovzdá spoločnosti stavby na pozemku, ten sa menil dodatkami, aby sa v PKO mohli uskutočniť už naplánované akcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 66 545
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 186
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 794
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 662
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 173
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 029
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 80 770
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 212
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 509
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 824
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 256
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 890
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 278
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 751
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu