
Ocicat je krátkosrsté plemeno s malými tmavšími bodkami. Má veľmi dlhý chvost, výrazné uši a obrovské oči zelenej alebo jantárovej farby. Sú to veľmi hravé a inteligentné mačky. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Je to jednoznačne trend, ktorý k nám ide zo západu a Česko je k nemu o čosi bližsie,“ povedala Marcela Súkeníková z českého Kunína, ktorá už 10 rokov chová ragdolly – vzácne a atraktívne plemeno s polodlhou srsťou krémovej farby, s hnedými labkami, chvostom a papuľkou a nádhernými jasno modrými očami. Nevedno z akých plemien ho v roku 1965 vyšľachtila jediná žena, Američanka z Kalifornie.
„V Amerike napríklad evidujú až 12 milónov ušľachtilých mačiek a len tri milióny psov s rodokmeňom. Jednoznačný prím hrajú aj v Japonsku. Na mačky sa čoraz viac preorientúvajú aj Nemci, Rakúšania a obyvatelia severných, najmä škandinávskych štátov. Súvisí to s náročným životným štýlom ľudí vo vyspelých štátoch,“ dodala majiteľka chovnej stanice.
„Mačka je nenáročné, hrdé a sebestačné stvorenie. Psy sa neustále dožadujú pozornosti, majú väčšie nároky na priestor a treba ich venčiť. Ušľachtilej mačke stačí 9 m2, nemusí za celý život opustiť byt svojho majiteľa a aj tak bude šťastná. Občas si príde po nežnosti, ale v zásade jej stačí, že vás vidí,“ hovorí Maliková, tajomníčka väčšej z dvoch bratislavských základných organizácií mačiek, ktorá výstavu na Prievozskej zorganizovala. Ona sama pôvodne chovala psa. „Keď uhynul, už sme nemohli byť bez zvieratka. Ale s manželom a odrastajúcim dieťaťom sme sa zhodli, že pes nám svojimi nárokmi nevyhovuje. Chovám britky. Sú to krásne, hrdé a pokojné mačky. Povahou sa naozaj podobajú na chladnokrvných a dôstojných Britov, ktorí ich vyšľachtili. Vyzerajú ako domáce, ale sú mohutné.“
Pôvodne psa chovala aj Katka Poláková: „Celý život som bola psíčkarka. Odkedy mám mačky, povedala som si, že už nikdy v živote nechcem psa. Mačka dá oveľa viac nehy. Niekedy sa v noci zobudím na to, že ju mám okolo krku ako šál. Pes má svoj pach, ale mačka je ako vata, do jej srsti sa môžete hlboko ponoriť, krásne vonia a čarovne pradie. Dovolíte jej aj to, čo by ste psovi nikdy nedovolili. A je veľmi čistotná. Ak kúpite mača od kvalitnej chovnej stanice, kde vám ho nepredajú skôr ako po 13-týždňoch od narodenia, keď už má sociálne návyky, u vás doma začne ihneď používať toaletu, ktorú ste jej pripravili.“ Jej manžel dodáva: „Ľudia na Slovensku majú voči mačkám ešte veľa predsudkov, myslia si, že musia byť na dvore, piť mlieko a boja sa toxoplazmózy, po ktorej môžu byť ženy neplodné. Ale mačka ju tiež dostane len zo surového mäsa alebo vaječného bielka.“
Ľudia by si mali dávať pozor, na to, od koho mačku kupujú. Na Slovensku je totiž dosť tzv. množiteľov, ktorí chovajú mačky len pre peniaze. Kvalitná britka stojí 7 – a viac tisíc českých korún, v Nemecku aj 1000 euro. Ojedinelé plemená ako cornish rex alebo ocicat stoja oveľa viac.