
Komisia pri hodnotení rezu viniča v súťaži počas Dní račianskej frankovky. FOTO SME – PAVOL MAJER
. Zišla sa tu partia vinárov a vinohradníkov z Rače, Limbachu či Budmeríc. Súťažilo sa v reze frankovky modrej – tradičnej odrody tohto regiónu.
„Rez je vo vinici to základné, pretože určuje budúcu úrodu, záťaž koreňa. Vinohradník musí zrezať výhonok viniča a rozhodnúť sa, koľko očiek na ňom nechá. Z každého očka vyrastú nové výhonky. Na nich kvety a neskôr strapce hrozna,“ vysvetľuje Eduard Brychta z Račianskeho vinohradníckeho spolku.
Komisia hodnotila primeranosť počtu rodivých očiek na jednotlivý koreň a čistotu rezu. Jedným z kritérií bol aj čas. Každý súťažiaci rezal 30 koreňov. Orientačne na to mal 45 minút. Niektorí to stihli za dvadsaťpäť.
Z vinice sa vinohradníci premiestnili do pivnice. Čakalo tu už varené víno, guláš a ochutnávka vín, najmä frankovky, ročník 2002.
Jemnosťou prekvapila frankovka Barrique vinára Petra Dritomského. Charakteristická trpkosť frankovky sa prejavovala na chuti len veľmi delikátne, v pozadí. „Kým víno zrelo, pridal som do suda štiepky barikového dreva. Tie ovplyvnili jeho chuť,“ prezradil Peter Dritomský.
„Frankovka musí byť trpká. Ale trpkosť je široký pojem. Frankovka modrá stúpa na kvalite do štrnásteho roku. Vtedy víno získa nádherné zaguľatené hladké telo, ktoré sa už nevyznačuje mohutnou trieslovinou a typická slivková chuť prerastie do chuti horkej čokolády,“ hovorí vinár Lojzo Zvozil. V súťaži v reze viniča sa umiestnil na piatom mieste a jeho brat František na bronzovom stupienku.
V Rači je na frankovku mimoriadne kvalitná pôda, klimatické podmienky. V zložení frankovky sú zastúpené všetky stopové a chemické prvky i minerály, ktoré má obsahovať. V tomto zastúpení je aj liečivá. Samozrejme, v menšom množstve,“ povedal Lojzo Zvozil – vinár a vinohradník.
Ako veľmi kvalitné račianskej frankovky uviedol ročníky 1997, 2000 a 2002, ktoré sú vhodné aj na archiváciu.
JANA PARKROVÁ