SME

Sklad na Majakovského je v havarijnom stave,tvrdí investor

Na búranie skladu v správe ministerstva školstva stojaceho na pozemkoch investora i na výrub okolitých stromov upozornili občianski aktivisti s tým, že stavebník koná bez povolení.

(Zdroj: OZ Mičurín)

BRATISLAVA. Búranie budovy v areáli na Majakovského ulici v Bratislave si podľa investora, ktorý tu pripravuje svoj rezidenčný projekt, vyžiadal havarijný stav budovy. Na búranie budovy, ktorá je majetkom štátu, no stojí na pozemkoch investora, upozornili občianski aktivisti s tým, že investor koná bez povolenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť Park Residence, s.r.o. tvrdí, že búrať začali na základe výzvy mestskej časti Staré Mesto. "Na základe výzvy mestskej časti Bratislava - Staré Mesto zo dňa 16.októbra 2015 naša spoločnosť vykonáva neodkladné zabezpečovacie práce za účelom predísť ďalším škodám a ohrozeniam na živote," uviedol v stanovisku projektový manažér spoločnosti Park Residence, s.r.o. Dušan Tarčák s tým, že všetky súvisiace práce vykonávajú v súlade s platnými povoleniami.

SkryťVypnúť reklamu

Povolenie nevydali

Staré Mesto síce potvrdilo, že majiteľa vyzvalo na zabezpečenie objektu, to však neznamená, že povolilo búranie. Podľa hovorkyne Starého Mesta Nory Gubkovej žiadosť o búracie povolenie dostali 12. novembra, no úrad zatiaľ povolenie nevydal.

Sklad v areáli na Majakovského ulici neďaleko Horského parku spravuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Búraná budova sa podľa ministerstva dlhodobo nevyužíva, nie je v nej žiadny hnuteľný majetok štátu a bola vybudovaná v roku 1967 na pozemku, ktorý v súčasnosti nie je majetkom štátu.

Ministerstvu prišiel 21. septembra list od právneho zástupcu spoločnosti Park Residence, s.r.o., so žiadosťou o odstránenie objektu vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav a možné ohrozenie života, zdravia a majetku pracovníkov pri stavebných prácach. Právny zástupca spoločnosti pritom v liste oznamoval, že jeho klient je ochotný znášať všetky náklady spojené s odstránením stavby, ktoré podľa odborného odhadu stavebného scenára vyčíslili na 42 630 eur bez DPH. Ministerstvo teda preverilo technický stav objektu a stavebný inžinier potvrdil havarijný stav budovy.

SkryťVypnúť reklamu

"Ministerstvo je toho názoru, že havarijný stav objektu zapríčinil aj zosuv svahu, ktorý bol do značnej miery zapríčinený aj nedostatočnými zabezpečovacími prácami na stabilizácii výkopu stavebnej jamy zo strany spoločnosti Park Residence, s.r.o.," tvrdí hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ako najvhodnejšie odborníci navrhli stavbu odstrániť, jej prípadná rekonštrukcia je podľa odborného posúdenia prakticky nemožná a bola by aj neúmerne drahá. Technickú hodnotu objektu znalec stanovil na 6 256 eur, a keďže prípadná oprava by bola výrazne drahšia, minister na návrh Vyraďovacej komisie ministerstva rozhodol o likvidácii objektu podľa zákona o správe majetku štátu a súvisiacich predpisov. Ministerstvo školstva teda súhlasilo s demontážou objektu a jeho ekologickou likvidáciou. To však ešte neznamená, že stavebník môže búrať.

SkryťVypnúť reklamu

Park Residence

Ministerstvo spoločnosť upozornilo, že o ďalšom postupe ako aj prípadnej lehote na odstránenie stavby oboznámia stavebníka po získaní všetkých potrebných povolení. Ministerstvo požiadalo stavebný úrad o povolenie na odstránenie stavby. Keďže dodnes nedostalo žiadne povolenie, akékoľvek stavebné zásahy do objektu boli bez vedomia a súhlasu ministerstva. Rezort sa preto obrátil na spoločnosť Park Residence, s.r.o. ako aj jej právneho zástupcu so žiadosťou o bezodkladné zastavenie akýchkoľvek zásahov do objektu. Zároveň ministerstvo kontaktovalo príslušné orgány na zdokumentovanie stavu.

Občianski aktivisti z občianskeho združenia Mičurín vo štvrtok (26. novembra) upozornili aj na výrub stromov v tomto areáli v blízkosti Horského parku. Padnúť malo 14 stromov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Nora Gubková, stromy boli vyrúbané bez povolenia mestskej časti, miestny úrad prípad zadokumentoval a rieši ho už aj Okresný úrad Bratislava. Prípadom sa zaoberá aj polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 480
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 562
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 292
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 985
  7. Čo bude toto leto in? 2 892
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 813
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 11 455
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 202
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 178
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 421
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 183
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 102
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 793
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 497
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťZatvoriť reklamu