SME

Obľúbené podniky v bratislavskom Starom Meste hrozia zatváraním

Od januára by sa mali zmeniť otváracie hodiny podnikov. Tie sa bránia petíciou.

Staré mesto chce obmedziť otváraciu dobu podnikov.Staré mesto chce obmedziť otváraciu dobu podnikov. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Bratislavským barom a diskotékam hrozí rušenie. Starosta Starého mesta Radoslav Števčík chce presadiť, aby zatvárali a stišovali hudbu skôr, ako doteraz.

Dotklo by sa to viacerých obľúbených podnikov, ktoré v Starom meste navštevujú nielen domáci, ale aj turisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčová bude zóna

Podľa pripraveného návrhu chce Staré mesto rozdeliť svoje územie do troch zón. Kľúčom je to, či ide o lokalitu s rušným nočným životom alebo o rezidenčnú časť. Podniky v každej zóne budú mať určené, odkedy dokedy môžu mať otvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad v prvej zóne sú najrušnejšie ulice, ako napríklad Laurinská, Michalská, Obchodná či Námestie SNP. Tieto by od nedele do štvrtka mohli mať otvorené od 8. do 24. hodiny. V piatok a sobotu o čosi dlhšie, do 2. hodiny ráno. Po polnoci by však nesmeli púšťať hlasnú hudbu.

V druhej zóne sú ulice v širšom centre, napríklad Klobučnícka, Palisády či Župné námestie. Podniky, ktoré tu sídlia, by od nedele do štvrtka mohli mať otvorené od 8. do 23. hodiny, v piatok a sobotu o hodinu dlhšie.

Tretia zóna bude zatvárať najrýchlejšie, v pondelok až nedeľu o 22. hodine. Patrí sem väčšina ulíc, kde majú Bratislavčania svoje byty a podľa mestskej časti nechcú byť rušení hlukom.

Osobitnou zónou sú prevádzky v podzemí či na lodiach, ktoré kotvia na Dunaji. Týmto sa povoľuje mať otvorené od 8. hodiny ráno do 5. hodiny nasledujúceho dňa.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prevádzkam v centre mesta chcú upraviť otváracie hodiny Čítajte 

Dôvod? Utekajú nám ľudia

Ako vysvetlil starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, dôvody zmien sú dva. Doteraz sa otváracie hodiny posudzovali individuálne, čo bolo kritizované prevádzkami aj prokuratúrou.

Druhý dôvod je ten, že zo Starého Mesta kvôli hluku odchádzajú jeho obyvatelia. „Nechceme zatvárať prevádzky, snažíme sa nájsť prijateľné riešenie pre všetkých – podnikateľov, obyvateľov aj samosprávu mestskej časti,“ povedal Števčík pre agentúru SITA.

„Na druhej strane treba myslieť aj na požiadavky rezidentov. Verím, že o tom dokážeme spolu hovoriť a nájdeme riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetkých,“ doplnil starosta.

Dnes (v stredu) sa zástupcovia mesta chystajú stretnúť s prevádzkarmi podnikov a celý zámer si vydiskutovať. Prevádzkari totiž so zmenami nesúhlasia, začali spisovať petíciu a tvrdia, že malé podniky budú musieť zatvoriť.

SkryťVypnúť reklamu

„Návrh podlieha dnešnej diskusii s dotknutými stranami, preto všetky otázky zodpovieme tam,“ odpovedala Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Starého Mesta, keď sme sa jej pýtali na finančný dopad pripravovaného návrhu a jeho dôsledky pre zamestnanosť.

O návrhu budú poslanci hlasovať 8. decembra. Ak ho schvália, platiť začne od nového roka.

Zóny v Starom meste

Zóna 1: (Otvorené v nedeľu až štvrtok od 8. do 24. hodiny, v piatok a sobotu od 8. ráno do 2. hodiny nasledujúceho dňa. Po polnoci bez hlasnej hudby.)

Biela, Hurbanovo námestie, Hviezdoslavovo námestie, Laurinská, Michalská, Námestie SNP, Obchodná, Panská, Rigeleho, Rybárska brána, Rybné námestie, Sedlárska, Strakova, Šafárikovo námestie, Štúrova, Ventúrska, Zelená

Zóna 2: (Otvorené v nedeľu až štvrtok od 8. do 23. hodiny, v piatok a sobotu od 8. do 24. hodiny.)

Brnianska, Búdková, Čulenova, Dostojevského, Dunajská, Františkánske námestie, Gorkého, Hlavné námestie, Hroboňova, Jánska, Jesenského, Kamenné námestie, Kapucínska, Karadžičova, Karpatská, Klariská, Klobučnícka, Krížna, Legionárska, Mostová, Mudroňova, Mýtna, Námestie Eugena Suchoňa, Námestie slobody, Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu, Nedbalová v úseku od Laurinskej po Klobučnícku, Palackého, Palisády, Pražská, Prokopa Veľkého v úseku od Brnianskej po Hroboňovu, Radlinského, Radničná, Rajská, Rázusovo nábrežie, Riegeleho, Staromestská, Suché mýto, Šancová, Špitálska, Štefánikova, Štefanovičova, Továrenská - od Čulenovej ulice po Mlynské nivy, Ulica 29. augusta, Vajanského nábrežie, Vazovova, Vysoká, Záhradnícka, Zámocká, Zámočnícka, Žabotova, Židovská, Žilinská, Župné námestie

Zóna 3: (Otvorené v pondelok až nedeľu od 8. do 22. hodiny.)

Ostatné ulice, námestia a nábrežia, ktoré nepatria do zóny 1 a 2

Osobitná zóna: (Otvorené v pondelok až nedeľu od 8. hodiny ráno do 8. hodiny nasledujúceho dňa. Po polnoci je povolená hlasná hudba.)

Prevádzkarne pohostinskej činnosti nachádzajúce sa na podzemných podlažiach na južnej časti Hurbanovho námestia od Michalskej ulice smerom k Hlavnej pošte, severnej časti Hviezdoslavovho námestia, južnej časti Námestia SNP od Špitálskej ulice smerom k Hurbanovmu námestiu, západnej časti Námestia SNP od Špitálskej ulice smerom k Štúrovej ulici, západnej časti Šafárikovho námestia, Štúrovej a prevádzkarne pohostinskej činnosti nachádzajúce sa na lodiach kotviacich pri nábreží Dunaja.

Možnosť straty turistu v centre mesta je alarmujúca, tvrdia poslanci

Ak by hlavné mesto o turistov prišlo, pocítila by to aj mestská kasa.

BRATISLAVA. Možnosť straty turistu v centre Bratislavy je podľa členov komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu a mestských poslancov Soni Svoreňovej a Tomáša Korčeka alarmujúca. Môže za to návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorý upravuje otváracie hodiny podnikom v centre Bratislavy.

Do praxe ho chce zaviesť mestská časť Staré Mesto. Prevádzkarom sa chystá tiež na základe zverejnených návrhov nariadení zvýšiť miestne dane za užívanie verejného priestranstva, dvojnásobok zaplatia za sedenia na terasách.

Pocíti to mestská kasa

Podľa Svoreňovej, predsedníčky komisie pre cestovných ruch a medzinárodnú spoluprácu, to, čo priťahuje turistov do Bratislavy, je práve nočný život. "To je jedna dôležitá línia, ktorou chceme oslovovať mladého turistu, aby cez deň navštívil galérie, múzeá či divadlo a zároveň večer si šiel posedieť pri hudbe, víne, či zatancovať," vysvetlila poslankyňa.

Kultúrny život v Bratislave je podľa nej prítomný a znamená konkurenčnú výhodu v porovnaní s okolitými mestami. Ak by hlavné mesto o turistov prišlo, pocítila by to aj mestská kasa. "Vybratá daň z ubytovania tvorí ročne asi 2,8 milióna eur v mestskom rozpočte," podotkla Svoreňová.

Poslanec Korček uviedol, že je za to, aby sa prevádzkové hodiny podnikov regulovali, ale musí to byť spravené právne relevantným spôsobom. "To, čo navrhuje Staré Mesto, je veľmi nešťastný spôsob. Rozdelenie na určité zóny podľa môjho názoru nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení, nakoľko zavádza nerovnaké podmienky pre druhovo rovnakých podnikateľov," skonštatoval.

Poplatky za terasy

Diskutabilný je podľa Svoreňovej i návrh VZN, týkajúci sa poplatkov za terasy či zabratie verejného priestranstva. Ako konštatovala, už teraz je daň za zabratie verejného priestranstva jedno euro na deň za štvorcový meter, v susednej Viedni je to 0,23 eura.

Schválenie tohto VZN môže mať podľa jej slov opačný efekt, ako sa od neho očakáva. Vysvetľuje to tým, že podnikatelia, ktorí už teraz majú veľké terasy a prevádzkujú reštaurácie s premrštenými cenami, si budú môcť dovoliť terasy aj po zdvojnásobení poplatku. "Kto si to nebude môcť dovoliť, sú malé kaviarničky i bary, ktoré robia to centrum autentickým," priblížila Svoreňová.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 830
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 004
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 590
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 627
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 759
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu