Podľa zákona má každý pacient právo na slobodnú voľbu lekára a zdravotníckeho zariadenia. Lekári, najmä odborní, pacienta však často odmietnu. A to aj v prípade, ak pacienta poslal jeho ošetrujúci lekár prvého kontaktu.
Jana Martinková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉFOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Zdravotnícke zariadenie môže odmietnuť uzavretie dohody s pacientom, ak by jeho prijatím prekročilo svoje únosné pracovné zaťaženie. A práve to je najčastejší argument odborných lekárov, ak k nim príde tzv. mimorajónny pacient.
Oľga Veselá, lekárka samosprávneho kraja, pod ktorú spadajú všetci odštátnení lekári, hovorí, že špecialisti si pacientov na vyšetrenia nevyberajú sami. „Vyšetrenia robia len na základe odporúčania praktického lekára alebo iného odborníka,“ hovorí. „Praktickí lekári pre dospelých aj pre deti majú vymedzený zdravotný obvod podľa ulíc. Tým, že sa odborným lekárom stanovili lekári prvého kontaktu, stanovil sa im vlastne aj rajón podľa ulíc.“
Odborným lekárom poisťovne stanovujú limit na výkony a tí sa potom snažia brať pacientov len z oblasti, ktorú majú vymedzenú. Limit je totiž nízky a lekári ho vyčerpajú veľmi rýchlo. „Myslím si, že je nesprávne, ak sa aj špecialistom vymedzujú rajóny na ulice. Pretože takto sa pacientovi, ktorý býva povedzme v Petržalke, ale praktického lekára si vybral v Ružinove, môže stať, že ružinovský odborný lekár ho odmietne s tým, že nebýva v jeho rajóne a petržalský ho odmietne, lebo ho neposlal petržalský lekár prvého kontaktu. A je to prakticky neriešiteľný problém,“ povedala MUDr. Veselá.
Ministerstvo zdravotníctva údajne odporučilo, ale nie záväzne, aby sa pre špeciálnu starostlivosť nevymedzovali rajóny podľa ulíc, ale napríklad podľa okresov. V Bratislave, pretože je rozdelená na okresy, by však ani to situáciu neriešilo.
Pacient, ktorý sa ocitne v situácii, že ho odmietne viacero odborných lekárov, by sa mal obrátiť na úrad Bratislavského samosprávneho kraja a požiadať, aby mu odborného lekára určili.