SME

Aktivisti si v Pentagone vedia predstaviť injekčnú miestnosť

Bratislava 7. novembra (TASR) - Injekčnú či aplikačnú miestnosť, v ktorej môžu užívatelia drog pod dohľadom odborníkov užiť drogu, si vedia aktivisti ...

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME)

Jej prínos má spočívať v redukcii užívania drog na verejnosti či bezpečnej likvidácii použitých injekčných striekačiek.

BRATISLAVA. Injekčnú či aplikačnú miestnosť, v ktorej môžu užívatelia drog pod dohľadom odborníkov užiť drogu, si vedia aktivisti z občianskeho združenia (OZ) Odyseus predstaviť zriadenú aj v neslávnom bratislavskom obytnom dome Pentagon. Jej prínos má spočívať v redukcii užívania drog na verejnosti či bezpečnej likvidácii použitých injekčných striekačiek. Hoci takéto zariadenia fungujú už niekoľko desiatok rokov v západnej Európe, v slovenskej legislatíve ale nie je podľa OZ Odyseus táto služba zatiaľ zakotvená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Občianski aktivisti ročne v okolí Pentagonu vyzbierajú a bezpečne zlikvidujú zhruba 30.000 použitých injekčných striekačiek. "Takmer polovica našich klientov, ktorí užívajú drogy, je bez domova. V súčasnosti neexistuje miesto, kde by mohli drogu užiť v hygienických podmienkach tak, aby to zároveň nikoho nevyrušovalo," povedala pre TASR predsedníčka OZ Odyseus Iveta Chovancová.

Sterilné pomôcky

Práve v injekčných miestnostiach majú podľa jej slov dostať užívatelia drog sterilné pomôcky a v prípade predávkovania je im hneď poskytnutá prvá pomoc. "Dôležité je aj sprostredkovanie ďalšej pomoci, vrátane liečby drogovej závislosti a sociálnych služieb," podotkla Chovancová. Na Slovensku by sa podľa nej takéto miestnosti zišli v lokalitách, kde sa obyvatelia obávajú pohodených injekčných striekačiek a kde sa vyskytuje užívanie drog v spoločných priestoroch domov či v parkoch. S takýmito problémami už niekoľko rokov bojujú práve obyvatelia okolia bratislavského Pentagonu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o vedecky overenú službu, vďaka ktorej sa môžu injekční užívatelia drog chrániť pred infekciami a tým je zároveň prospešná aj pre zdravie spoločnosti," tvrdí predsedníčka OZ Odyseus. Podľa jej slov sa potvrdilo, že vďaka týmto zariadeniam rastie počet ľudí, ktorí vyhľadajú liečbu. "Naopak, nepotvrdilo sa, že by ich existencia viedla k zvýšeniu injekčného užívania drog," podotkla.

Funguje to aj inde

Injekčné miestnosti pre užívateľov drog fungujú v rámci Európy už niekoľko rokov v Španielsku, Holandsku, Švajčiarsku či Dánsku. OZ Odyseus upozorňuje, že slovenská legislatíva zatiaľ nerozpoznáva takúto službu a nie je zakotvená ani v zákone o sociálnych službách. Nie je tiež jasné, v akej pozícii by bol pracovník takéhoto zariadenia vzhľadom na trestný zákon. "Zatiaľ nemáme k dispozícii právnu analýzu, ktorá by zodpovedala tieto otázky. V prvom rade však treba brať do úvahy potreby a názory obyvateľov i miestnej samosprávy," skonštatovala Chovancová.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že z hľadiska protidrogovej politiky majú aktivity, smerujúce k znižovaniu zdravotných alebo sociálnych poškodení spojených s užívaním drog, významné miesto v prijatej Národnej protidrogovej stratégii. Podľa hovorcu rezortu zdravotníctva Petra Bublu je však v prípade aplikačných miestností otázne, aká časť užívateľov drog by ich využívala. "Injekčných užívateľov opioidov v poslednej dekáde ustavične ubúdalo. Injekčne sa užívajú síce aj stimulanty, kde však frekvencia a intenzita užívania nie je taká vysoká, ako to bolo v prípade heroínu," poznamenal pre TASR.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave ale túto iniciatívu odmieta, hoci podporuje aktivity v oblasti prevencie kriminality. "Odmietame však všetky formy podpory a propagácie omamných a psychotropných látok," povedal pre TASR hovorca KR PZ v Bratislave Michal Szeiff s tým, že súčasná legislatíva jednoznačne vymedzuje trestné činy na úseku drogovej kriminality. Medzi ne patrí napríklad trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu