SME

Daň za byty zrejme neporastie až na dvojnásobok

Navýšiť však radnica chce daň zo stavebných pozemkov tak, aby sadzba motivovala stavebníkov k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby.

(Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Daň za byty v Bratislave zrejme od budúceho roka neporastie až na dvojnásobok. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal síce pôvodne navrhoval 100-percentné zvýšenie dane z nehnuteľnosti, no po rokovaniach so starostami mestských častí a bratislavskými mestskými poslancami z pôvodného návrhu upustil a pripravil nový návrh, v ktorom zohľadňuje pripomienky mestských častí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oproti pôvodnému návrhu primátor znížil daňové zaťaženie na byty a stavby na bývanie, no na druhej strane navrhuje zvýšiť dane zo stavebných pozemkov. O koľko by daň z nehnuteľnosti mala podľa nového návrhu narásť, zatiaľ radnica nespresňuje. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena po kritike

Dvojnásobné zvyšovanie dane z nehnuteľnosti spustilo vlnu kritiky. Takéto zvyšovanie odmietla väčšina bratislavských mestských častí. Primátor Nesrovnal preto začal opäť rokovať so starostami a predsedami mestských poslaneckých klubov s cieľom zapracovať do pôvodného návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) podnety a reflektovať tak na požiadavky Bratislavčanov. Podľa primátora Nesrovnala by chcelo mesto naplniť požiadavky občanov a ich nároky na kvalitu života, no nemá na to peniaze.

"Preto vedieme rokovania týkajúce sa úpravy dane z nehnuteľnosti aj naďalej. Chceme docieliť nielen zohľadnenie jednotlivých podnetov, ktoré vzišli z pripomienkovania návrhu VZN, ale zároveň spravodlivo rozložiť daňové zaťaženie v Bratislave," vysvetlil primátor Nesrovnal s tým, že pripomienky k návrhu VZN vyhodnotili odborní pracovníci magistrátu a na rokovaniach ich zapracovávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Daň za stavebné pozemky

K téme dani z nehnuteľnosti sa primátor so starostami a poslancami stretol naposledy v utorok 3. novembra, aby im predstavil návrh VZN, ktorý zohľadňuje ich pripomienky. Podľa upraveného návrhu neporastie daň za byty a stavby na bývanie až o 100 percent. No na druhej strane primátor navrhuje navýšiť dane zo stavebných pozemkov tak, aby sadzba motivovala stavebníkov k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby.

"Aby sme neboli v meste svedkami nedostavaných budov, lebo sa to jednoducho stavebníkom neoplatí," doplnil primátor. O tom, aké sadzby po novom primátor navrhuje, zatiaľ radnica nehovorí. Rokovania totiž stále pokračujú, vo štvrtok zasadne mestská rada, potom bude o upravenom návrhu rokovať na mimoriadnom zasadnutí finančná komisia mestského zastupiteľstva. Konečné rozhodnutie je na bratislavských mestských poslancoch, ktorí by mali o návrhu zvyšovať daň z nehnuteľnosti rokovať na zasadnutí 19. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšením dane z nehnuteľnosti chce mesto Bratislava zabezpečiť príjem do dlhodobo podvyživeného rozpočtu mesta aj mestských častí na zabezpečovanie samosprávnych funkcií. Pôvodne navrhované dvojnásobné zvýšenie dane by do rozpočtu mesta a mestských častí prinieslo približne sedem miliónov eur. Peniaze vybrané na dani z nehnuteľnosti si mesto a mestské časti delia na polovicu. "Časť rozpočtu vo výške 3,5 milióna eur, o ktoré by sa zvýšil mestský rozpočet, by vedenie mesta investovalo do dopravnej infraštruktúry na opravy ciest, zvýšenie čistoty v meste a na poslanecké priority realizované v jednotlivých mestských častiach," hovorí primátor.

Zmeniť sadzbu dane môže mesto len zmenou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Pôvodný návrh, ktorý počítal s dvojnásobným zvýšením sadzby dane, dostali mestské časti na stôl v septembri a mali 30 dní na to, aby sa k nemu vyjadrili. Nesúhlasne sa k návrhu mesta postavili napríklad poslanci v Karlovej Vsi, Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Devínskej Novej Vsi, Devíne, Podunajských Biskupiciach, v Záhorskej Bystrici, Lamači, vo Vrakuni, Starom Meste, Ružinove, Novom Meste či v Dúbravke.

Konečné slovo však budú mať až bratislavskí mestskí poslanci. Na prijatie VZN je potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov. Ak však s návrhom nesúhlasí najmenej 10 mestských častí, schváliť ho môžu len tri pätiny všetkých poslancov mestského zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu