
Aktivisti organizácie Greenpeace včera vyvesili na Michalskej veži veľký protivojnový transparent. Týmto spôsobom protestovali proti pripravovanej vojne v Iraku a možnej účasti slovenských vojakov na tomto konflikte. Na transparente s rozmermi 10 x 2 metre bol nápis NO WAR - čo znamená nie vojne. Organizácia Greenpeace pri tejto príležitosti vyzvala poslancov Národnej rady, aby na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi hlasovali proti návrhu vlády vyslať slovenských vojakov do Iraku. FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
Koncom roku 1985 sa začalo s výstavbou obrovského komplexu fakultnej nemocnice na Rázsochách. Nemocnica je nedostavaná a o tom, čo sa so staveniskom stane, by mala rozhodnúť vláda.
V dnešných cenách sa doteraz do stavby investovali približne dve miliardy korún a podľa odborníkov by si jej dokončenie vyžiadalo ďalšiu investíciu asi 10 miliárd korún. Rázsochy, a teda i územie, na ktorom by mala byť podľa plánov nová fakultná nemocnica, areál lekárskej fakulty s posluchárňami, laboratóriami, internátmi a ostatnou občianskou vybavenosťou, tzv. campusom, patrí medzi najlukratívnejšie lokality v Bratislave.
Starosta Lamača Peter Šramko porozprával o tom, aké plány má mestská časť s rozostavanou nemocnicou.
Kto začal stavať nemocnicu na Rázsochách?
„Neviem povedať konkrétne meno toho, kto dal príkaz na začatie výstavby. Za socializmu sa rozhodnutie o stavebnej činnosti riadilo direktívnym príkazom.“
Mala mestská časť konkrétne predstavy o riešení situácie?
„Pre takú malú mestskú časť, akou je Lamač, by bolo najvýhodnejším riešením zmeniť účel využitia stavby na iné ako naplánované zdravotnícke služby. Takto by sme nemali daňové príjmy. Najdôležitejšie je, aby sa so stavbou začalo hýbať. Minulý rok som navrhoval predĺžiť stavebné povolenie na dobu dlhšiu ako 30. jún 2003. Povolený termín by sa potom predĺžil len vtedy, ak by ministerstvo zdravotníctva určilo ďalšie prostriedky na dostavbu areálu. Krajský úrad však tento termín neakceptoval a povolenie nechal do roku 2005 bez možnosti odvolania.“
Aké by podľa vás bolo najideálnejšie riešenie?
„Najprospešnejšia je zmena stavby na komerčné využitie, ktoré by prinieslo do miestnej pokladnice daňové príjmy. Vzhľadom na okolnosti sme totiž skutočne odkázaní na zdroje, ktoré sú trvalým prínosom do nášho rozpočtu. Nechcem však zamietnuť pokračovanie výstavby areálu nemocnice. Ministerstvo do nej vložilo nemalé prostriedky. Avšak nie je nič horšie, ako sa prizerať na chátrajúce a možno aj rozkrádané stavenisko, ktoré sa bude musieť po ďalších rokoch váhania dať za drahé peniaze zbúrať.“
MARÍNA DOBOŠOVÁ