Pocítili ho aj obyvatelia Bratislavy. Ľudia spozorovali hojdanie visiacich predmetov, štrnganie pohárov alebo porcelánu v skriniach.
Lokálne magnitúdo zemetrasenia podľa záznamu seizmickej stanice Modra bolo 3,4. „Lokálne magnitúdo je veličina, ktorá charakterizuje veľkosť zemetrasenia ako prírodného javu.
Častokrát sa nesprávne používa údaj ‘podľa Richterovej stupnice‘, ktorá v skutočnosti vôbec neexistuje,“ povedal Peter Labák z oddelenia seizmológie Geofyzikálneho ústavu SAV. „Richterova stupnica sa nesprávne zamieňa s pojmom Richterovo magnitúdo, čo je názov jedného z lokálnych magnitúd. Používa sa v Kalifornii a platí teda výhradne len pre kalifornské zemetrasenia,“ dodal.
Podľa seizmologických záznamov máme ročne na území celého Slovenska približne päť zemetrasení. „Čo sa týka priamo Bratislavy, najväčšie zemetrasenie zodpovedalo šiestemu až siedmemu stupňu,“ uviedol Labák. Na otázku, či vedci zemetrasenie predvídali a či očakávajú pokračovanie otrasov v našej lokalite, Labák odpovedal: „Nikde na svete nevedia vedci predpovedať ani lokalitu, čas, ani veľkosť zemetrasenia. Na to, či nás v Bratislave v budúcnosti zemetrasenia čakajú, môžem odpovedať – áno. Kedy, to však nevieme.“
JANA PARKROVÁ