BRATISLAVA. Únia pomoci a podpory zdravia (ÚPPZ) navrhuje, aby bol pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) prvým kompenzačným nástrojom na zmeny v bratislavskej mestskej hromadnej dopravnej systém Eurokľúč v Bratislavskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval predseda UPPZ Petr Kučera. Únia tak reaguje na zmeny v cestovaní ťažko zdravotne postihnutých v Bratislave. Tí budú od začiatku novembra tohto roka so spustením III. etapy integrovanej dopravy cestovať v rámci Bratislavy s 90 percentnou zľavou.
Predseda ÚPPZ navrhol predstaviteľom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), aby v rámci opatrení, ktoré vyplývajú z III. etapy integrovanej dopravy, vytvorili kompenzačné prostredie pre zvýšenie komfortu života a zvýšenie mobility v rámci integrovanej dopravy tak, aby ich videl priamo pacient a občan. Kučera ďalej uviedol, že Bratislava je špecifická v tom, že je oblasťou pre pacientov z celého Slovenska, ktorí často využívajú mestskú dopravu niekoľko dní, keď majú vyšetrenia a iné povinnosti v zdravotníckych zariadeniach v Bratislave. Podpredsedovi BSK únia zaslala návrh miest, kde by bolo vhodné systém Eurokľúč umiestniť zmenou zámkovej vložky, prípadne doplnením plošiny tak, aby bol prístupný pre tých, ktorí vlastnia Eurokľúč.
Petr Kučera v tlačovej správe spomína, že podpredseda BSK Martin Berta a predseda predstavenstva Bratislavskej integrovanej dopravy Marian Rovenský uviedli, že táto oblasť je zaujímavá pre spoluprácu a pre vytváranie podmienok pre kvalitnejší život zdravotne postihnutých Bratislavčanov ako aj návštevníkov či pacientov z iných regiónov Slovenska, prípadne zo zahraničia.
ÚPPZ na svojej stránke informuje, že na základe rokovania s predstaviteľmi Bratislavského samosprávneho kraja navrhli zoznam miest, kde by bolo vhodné tento systém inštalovať pre zdravotne postihnutých tak, aby sa zvýšila ich mobilita a komfort života. V zozname je napríklad zdvíhacia plošina pre imobilných pri budove Bratislavského samosprávneho kraja, na Hlavnej stanici v Bratislave, na železničnej stanici v Petržalke aj na autobusovej stanici Mlynské Nivy v Bratislave. Podľa únie by mal byť tento systém aj v Osobnom prístave v Bratislave, na Hrade Devín aj na Bratislavskom hrade. Inštalovať systém Eurokľúč žiadajú aj na verejných WC pre ŤZP v mestách Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec a Modra. Kompletný zoznam je na internetovej stránke http://www.uppz.sk/eurokluc/pre-pacientov/navrh-miest-instalacie-systemu-eurokluc-v-bsk/. Pacient by tak po zavedení Eurokľúču nemusel čakať na obsluhu, mal by svoj kľúč, ktorým si odomkne WC alebo zdvíhaciu plošinu. Zatiaľ to všetko funguje na osobitné kľúče a pacient musí čakať.
Eurokľúč môže vlastniť pacient, ktorý vlastní preukaz ŤZP má diagnózu chronického charakteru v oblasti tráviaceho traktu, alebo pohybového ústrojenstva spolu s tým, že je občanom Slovenskej republiky, prípadne zahraničný občan uhrádzajúci si zdravotné poistenie na Slovensku. Táto pomôcka je systém prístupu k miestam, ktoré sú dôležité pre pacienta. Systém spočíva v tom, že pacient má vlastný kľúč k takýmto miestam, ktoré potrebuje pre svoju potrebu. Kľúč funguje v rámci celej Európkej únie.