DÚBRAVKA. S návrhom mesta Bratislavy zvýšiť od budúceho roka daň z nehnuteľností o 100 percent nesúhlasí ani bratislavská mestská časť Dúbravka. Miestni poslanci návrh na dvojnásobné zvýšenie dane odmietli na mimoriadne zvolanom zasadnutí dúbravského zastupiteľstva.
Podľa poslancov Dúbravky je totiž materiál mesta koncepčne nesprávny a nevyvážený, má formálne a technické nedostatky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.
Nesúhlas s návrhom zvýšiť daň z nehnuteľností vyjadrilo na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva mestskej časti Dúbravka 23 prítomných poslancov. Ako priblížila Marcinátová, podľa poslancov je síce motivácia radnice zvyšovať dane jasná, ale magistrát by mal najprv ukázať, ako dokáže efektívne použiť doterajšie prostriedky. Mestská časť na rokovanie pozývala aj zástupcov magistrátu, aby prišli návrh na dvojnásobné zvýšenie dane vysvetliť, no podľa Marcinátovej nikto z radnice neprišiel.
Zvýšením dane z nehnuteľností chce mesto Bratislava zabezpečiť príjem do dlhodobo podvyživeného rozpočtu mesta aj mestských častí na zabezpečovanie samosprávnych funkcií. Dvojnásobné zvýšenie ročnej dane však podľa mestských častí nie je cesta. Väčšina z nich už k návrhu hlavného mesta zvýšiť dane o 100 percent zaujala odmietavé stanovisko.
Zmeniť sadzbu dane môže mesto len zmenou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Návrh dostali mestské časti na stôl v septembri. Nesúhlasne sa už k návrhu postavili poslanci v Karlovej Vsi, Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Devínskej Novej Vsi, Devíne, Podunajských Biskupiciach, v Záhorskej Bystrici, Lamači, vo Vrakuni, Starom Meste, Ružinove či v Novom Meste. Po prerokovaní v miestnych zastupiteľstvách budú o zvyšovaní dane rokovať mestskí poslanci. Na prijatie VZN je potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov. Ak však s návrhom nesúhlasí najmenej 10 mestských častí, schváliť ho môžu len tri pätiny všetkých poslancov mestského zastupiteľstva.
Stopercentné zvýšenie dane mesto odôvodňuje tým, že súčasná sadzba je veľmi nízka vzhľadom na pomer cien nehnuteľností. Ako ďalej vysvetlila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, v súčasnosti majiteľ bytu s priemernou rozlohou 67 metrov štvorcových zaplatí ročne daň z nehnuteľnosti 27 eur.
Po zvýšení sadzby by daň za takto veľký byt stúpla na 54 eur za rok, čo predstavuje priemernú mesačnú daň 4,50 eura. Mesto tiež navrhuje znížiť poskytovanie daňovej úľavy zo 70 na 62/65 rokov, vysvetlila Skokanová. Takáto úprava dane by do mesta a mestských častí priniesla približne sedem miliónov eur, ktoré by potom mohli investovať do dopravy, čistoty v meste, zlepšenia bezpečnosti či do skvalitnenia verejných služieb.