
V náhradnej škôlke na Hontianskej ulici č. 16 podajú deťom aj lieky.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Mnohí rodičia pravdepodobne ani netušia, aké majú možnosti, keď im dieťa v materskej škole sústavne chorľavie. Rovnako neraz hľadajú cesty, ako zaopatriť dieťa, ak sami ochorejú alebo potrebujú odcestovať. Ak je dieťa stále chorľavé a lekár ho odporučí vylúčiť z detského kolektívu, môže rodič požiadať o jeho umiestnenie v náhradnej materskej škole v stanici opatrovateľskej služby. „Rodič sa môže obrátiť buď priamo na stanicu opatrovateľskej služby, alebo na samosprávny kraj, kde si vyzdvihne tlačivo žiadosti,“ hovorí vedúca oddelenia sociálnych vecí úradu Bratislavského samosprávneho kraja Viera Celnarová.
Do správy kraja prešli v júni minulého roka dve takéto zariadenia. Jedno je na Haanovej ulici v Petržalke, druhé na Hontianskej ulici v Ružinove. Sú určené pre deti od dvoch do šestnásť rokov. Celnarová tvrdí, že najmä zariadenie na Hontianskej nie je zatiaľ plne vyťažené. „Má kapacitu pre dvadsať detí, z toho škôlka má desať miest. Je obsadené asi na 50 percent. Nachádza sa v dvojpodlažnom rodinnom dome s veľkou záhradou. O deti sa starajú pestúnky, zdravotné sestry a učiteľka.“
O umiestnení dieťaťa v stanici opatrovateľskej služby rozhoduje komisia kraja, ktorá posúdi dôvody rodiča a odporúčanie ošetrujúceho lekára dieťaťa. Ak dieťa prijmú, bude náhradnú materskú školu navštevovať celý školský rok. Prevádzková doba je od 7.00 do 18.00.
„V stanici opatrovateľskej služby je možné umiestniť aj zdravé dieťa vo veku od dvoch do šestnásť rokov a to na rôzne dlhý čas,“ dodáva pracovníčka oddelenia Jana Švorcová. Dôvody stanovuje zákon o sociálnej pomoci.
Zariadenie má nepretržitú prevádzku a dĺžka pobytu dieťaťa v ňom nie je časovo obmedzená. Stanovuje sa dohodou s rodičom. Dieťa môže byť zaradené buď do nepretržitej, tzv. celoročnej, alebo do týždennej starostlivosti.
Pri zaradení do nepretržitej starostlivosti dieťa v zariadení aj prespáva a je oň kompletne postarané – vrátane prania, žehlenia osobnej bielizne a nákupu školských pomôcok. Dostáva stravu päťkrát denne. Zo zariadenia riadne dochádza do školy, na krúžky alebo k lekárovi, pričom tam i späť chodí v sprievode.
Pri zaradení do týždennej starostlivosti má rodič možnosť ponechať dieťa v zariadení v pracovných dňoch podľa potreby.
JANA MARTINKOVÁ
Dôvody poskytovania starostlivosti v stanici opatrovateľskej služby pre deti od 2 do 16 rokov:
a) ak je rodič:
– hospitalizovaný, na liečení a pod.
– pracovne vyťažený (trojsmenná, štvorsmenná pracovná doba rodiča – samoživiteľa)
– na služobnej ceste mimo miesta trvalého bydliska
b) ak je dieťa:
– vylúčené z detského kolektívu na základe vyjadrenia ošetrujúceho lekára z dôvodu častých ochorení.
V zariadení prevezmú do opatery aj dieťa, ktoré má oboch rodičov, ak je napríklad matka chorá a otec pracovne vyťažený (časté služobné cesty).
Poplatky za opatrovateľské služby v SOS pre deti:
ZA OPATROVANIE:
nepretržitá služba 17 Sk/deň
týždenná (po – pi) 17 Sk/deň
denná (náhradná MŠ): – do 4 h 3 Sk /deň
– nad 4 h 6 Sk/deň
ZA STRAVU: do 3 r. 3 – 6 r. 6 – 10 r. 10 – 16 r.
nepretržitá služba 55 57,20 60,50 64,90
denná služba 38,50 40 42,30 45,40
(bez večere)
UBYTOVANIE: – bezplatné
POZNÁMKA: Rodičovi stanovia úhradu za tieto služby v plnom rozsahu len v prípade, ak mu po ich odrátaní zostane životné minimum. Ak by mu zostávalo menej, samosprávny kraj stanoví čiastočnú úhradu v takej výške, po odrátaní ktorej mu životné minimum zostane. Ak rodič dá písomné vyhlásenie, že súhlasí s uvedenými poplatkami, samosprávny kraj jeho majetkové pomery nebude skúmať.