BRATISLAVA. A 25. septembra (SITA) - Prispieť na znovuoživenie hudobnej tradície spojenej s domom Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v bratislavskom Starom Meste môže v sobotu 26. septembra každý, ktorá sa vyberie na adresu Kapitulská č. 1. Dom rodiny jedného z významných skladateľov Slovenska 20. storočia Alexandra Albrechta otvorí svoje brány dokorán v rámci akcie Jesenné Kapitulské dvory.
Nielen dvor domu Albrechtovcov, ale i ďalšie zaujímavé dvory na Kapitulskej ulici budú po celý deň otvorené širokej verejnosti dokorán. Návštevníkov ulice vedúcej súbežne s hradbami, od Dómu svätého Martina až po ulicu Na vŕšku čaká od 10:00 program, ktorý ponúkne divadlo aj hudbu, prednášky o histórii ulice a jej okolia, prehliadky priestorov a iné aktivity situované do Baxovej veže, domu Albrechtovcov, domu Čárskych a do ďalších otvorených cirkevných a súkromných dvorov. Napríklad v dome Albrechtovcov bude od 10:00 do 18:00 predajná výstava výtvarných diel súčasných slovenských autorov venovaná na obnovu domu a od 13:00 do 17:00 sa tu premietnu študentské filmy. Počas celého dňa sa bude dať ochutnať voňavá káva, kvalitné vína aj sladké štrúdle.
Alexander Albrecht ovplyvnil hudobný a kultúrny život nielen v Bratislave v prvej polovici 20. storočia. S rodinou býval v dome na Kapitulskej ulici 1. Dom bol miestom čulého spoločenského života a snahou občianskeho združenia Albrecht forum, ktoré vzniklo v roku 2010, je obnoviť ho. Združenie na záchranu a obnovu domu ako centra vzdelanosti a hudby Bratislavy v júni 2013 spustilo verejnú zbierku, v ktorej pokračuje od jesene 2014.
Na rekonštrukciu a znovuotvorenie Domu Albrechtovcov sa dá prispieť na čísle účtu v Tatra banke: IBAN SK5711000000002925894965. Pomôcť sa dá aj hotovosťou do pokladničky v sídle združenia Na vŕšku 1 v Bratislave. Viac o dome, ktorý sa nachádza v jadre historického centra Bratislavy a jeho najstaršie časti pochádzajú z konca 13. storočia, možno nájsť na http://www.albrechtforum.eu. Alexander Albrecht (1885 - 1958) patrí medzi najvýznamnejších skladateľov Slovenska 20. storočia, pôsobil ako organista, pedagóg a riaditeľ bratislavskej Mestskej hudobnej školy a dirigent Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina (Kirchenmusikverein zu St. Martin). Pričinil sa o profesionalizáciu hudobného života Bratislavy v čase zrodu vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií Slovenska. Jeho syn Ján Albrecht (1919 - 1996) bol známy estetik, muzikológ, violista, organizátor kultúrneho života, hudobný pedagóg a prekladateľ. V roku 1970 inicioval vznik súboru Musica Aeterna, ktorý aj umelecky viedol.