„Nemusíme vypísať výberové konanie na obsadenie tejto funkcie,“ hovorí prvý námestník primátora Branislav Hochel. „Mesto sa riadi zákonom o Bratislave, a ten nehovorí o tejto povinnosti.“ Podľa spomínaného zákona kontrolóra na návrh primátora volí zastupiteľstvo. Primátor Andrej Ďurkovský nechal spôsob výberu v kompetencii námestníkov. „Registrujeme záujemcov, zatiaľ sme sa nerozhodli. Z tých, ktorí vyslovili záujem, chceme vybrať najlepších a urobiť akési vnútorné výberové konanie. Nakoniec rozhodnú poslanci,“ dodal Hochel. Ako ešte povedal, kontrolórom by nemal byť člen strany, ale nezávislý odborník.
V Košiciach zvykne víťazná koalícia ponúknuť toto miesto opozícii. Podľa Hochela však v našom mestskom parlamente nie je opozícia, lebo všetky strany spolupracujú. Verí, že na budúcom zastupiteľstve 6. marca už budú môcť poslancom predstaviť kandidáta.
V Karlovej Vsi majú miestneho kontrolóra, jeho funkčné obdobie sa však končí v marci. Mestská časť musí teda situáciu riešiť rýchlo. Poslanci k tomuto bodu zvolali mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré bude v utorok. „Na zastupiteľstve chceme poveriť prednostu miestneho úradu, aby pripravil výberové konanie. Oznámime ho klasickým spôsobom – v tlači,“ povedal poslanec Róbert Kadnár. „Pretože kontrolór bude zamestnancom obce, obsadenie funkcie spadá pod zákon o verejnej službe, a ten hovorí o výberovom konaní. Okrem toho konkurz je transparentnejší,“ tvrdí Kadnár. Spor o výklad zákona, ak budú politici chcieť, vyrieši až Ústavný súd.
Kontrolór je najdôležitejším článkom v samospráve. Zodpovedá sa iba poslancom a jeho náplňou je kontrolovať financie, hospodárenie s obecným majetkom, môže nahliadať do účtovných a pokladničných dokladov, spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach kontroly a zúčastňuje sa na zasadnutiach poslancov. Funkciu môže zastávať šesť rokov.
INGRID DROZDÍKOVÁ