
Vo väčšine reštaurácií a kaviarní hudobnú kulisu vytvára rádio. Týmto spôsobom sa snažia v podnikoch vytvárať zdanie intimity – rozhovor pri jednom stole by nemali počuť ľudia pri vedľajšom. Ale zväčša hrá rádio príliš nahlas a hostia získajú neodbytný pocit, že skôr zabáva personál ako vytvára hudobnú kulisu a dotvára atmosféru.
„Je fádne a nenápadité, že väčšinou ide o tie isté stanice, ktoré dokola hrajú súčasnú popmusic, alebo vedú rozhovory s poslucháčmi. Možno by stačilo namiesto rádia púšťať kazety a cédečka a ľudia by do kaviarní chodili aj kvôli štýlu hudby, ktorý sa tam hrá. Najlákavejším riešením hudobnej produkcie v podnikoch je však určite živá hudba,“ hovorí mladý hudobník Roman pri stole v kaviarni Music Club na Laurinskej ulici.
V Music Clube je už hudobný program takmer každý deň v týždni. V pondelok a utorok vám posedenie spríjemňuje pianista. V repertoári ponúka muzikálové a operetné melódie, zmes beatlesoviek či ľudovky.
„Páči sa mi živá hudba v podnikoch. Vždy sa potom rozhovorím. Akoby mi hudba dodávala odvahu zdôverovať sa,“ hovorí tridsaťročná Lucia, ktorá s priateľkou v Music Clube popíja víno. „Rada sem chodím aj v piatok. To sa tu aj niekedy tancuje. Pesničky oldies hrá trio Frame. Len sa niekedy pýtam, či to tých muzikantov nemrzí, že ich až tak nepočúvame.“
Skladateľ Joseph Haydn, ktorému prekážalo, že sa pri jeho symfóniách ľudia v salónoch rozprávajú, kvôli tomu dokonca skomponoval symfóniu s úderom na tympan. Bola to pokojne plynúca, upokojujúca skladba, v ktorej zrazu a bez výstrahy zazneli údery na kotly.
FOTO SME – PAVOL MAJER