SME

Bratislavský festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti pokračuje aj v septembri

Najväčší mestský festival, ktorý tento rok slávi 40. ročník, má čo divákom ponúknuť aj v septembri.

Blížia sa Dni majstrov ÚLUVu.Blížia sa Dni majstrov ÚLUVu. (Zdroj: archív)

BRATISLAVA. Festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2015 (ďalej len Kultúrne leto) má za sebou tri mesiace. Najväčší mestský festival, ktorý tento rok slávi 40. ročník, má čo divákom ponúknuť aj v septembri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé dva septembrové štvrtky posledný raz zaznie v Dóme sv. Martina v rámci Katedrálneho organového festivalu kráľovský nástroj. Jeden z najlepších koncertných organov súčasnosti ožije pod rukami svetoznámych hudobníkov ako Roman Perucki (Poľsko) a Stefan Kagl (Nemecko). V septembri končí aj cyklus Kultúrne leto Pod pyramídou.

SkryťVypnúť reklamu

V programe Letnej Demovnice_FM live vystúpia pod budovou Slovenského rozhlasu 6. septembra interpreti Ivana Mer a Zoo and Aquarium. V ten istý deň sa posledným vystúpením rozlúčime aj s Rytiermi na Devíne.

Renesancia, obdobie doznievajúceho rytierstva, ponúkne nový typ obratných bojovníkov landsknechtov, medzi ktorými sa príležitostne objavovali i ženy. Bodku za cyklom Na bratislavských hradbách dá 1. septembra živelná slovenská world music skupina Banda, ktorá od roku 2003 prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní. Výstava Videl som všetky kostoly Slovenska sa opäť predlžuje, tentoraz však len do 10. 9. V septembri pokračujú aj úspešné divadielka pre deti scéna Mestské divadlo v Starej tržnici, ktorá si našla svojich stálych divákov počas sobotných trhov.

SkryťVypnúť reklamu

Majstri a tradície

Začiatok septembra takisto patrí tradičnému umeniu a slovenským ľudovým remeslám. Festival Dni majstrov ÚĽUV slávi tento rok svoju štvrťstoročnicu. V dňoch 5. až 6. septembra sa ulice hlavného mesta zmenia na tvorivé dielne remeselníkov, mladých dizajnérov, ale i detských návštevníkov. Nebude chýbať ani hudobno-tanečný program, exteriérová výstava či ochutnávky tradičnej slovenskej kuchyne.

Kým júl a august boli plné energických a multižánrových podujatí pod holým nebom, september bude v tomto smere komornejší. V dňoch od 10. do 20. septembra sa v Bratislave koná 16. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Festival si získal svojich priaznivcov hlavne vďaka svojej neformálnej atmosfére, hravosti a snahe ponúknuť divákom nové interpretácie známych i menej známych diel komornej hudby. Festival otvorí 10. septembra koncert skupiny Longital v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava a ďalej bude pokračovať napríklad najnovším projektom Amores Pasados speváka a bývalého člena The Hilliard Ensemble Johna Pottera, koncertom Moyzesovho kvarteta či nórskej pesničkárky Susanny Wallumrod.

SkryťVypnúť reklamu

Rozbaľ to, Bratislava!

V poslednom mesiaci Kultúrneho leta dominujú hlavne samostatné podujatia. Pomyselnú bodku za programom na Hlavnom námestí dá 3. septembra Slovak tango mladí hudobníci oživujúci evergreeny slovenskej populárnej scény. V rámci Rozbaľ to, Bratislava! v Starej tržnici zase 3. a 4. septembra predvedú svoj talent umelci z celého Slovenska. Historický exkurz prinesú podujatia ako Korunovačná omša svätá omša so spomienkou na 452. výročie korunovácie prvých panovníkov v Bratislave a Rímske hry 2015 v Antickej Gerulate v Rusovciach. Spevácky zbor mesta Bratislavy zase divákom zaspieva v rámci jesenného koncertu 26. septembra.

Letný festival symbolicky ukončí záverečný koncert XI. NAPS Medzinárodného ekumenického koncertu 2015. Ten uzatvorí Kultúrne leto a Hradné slávností Bratislava 2015, odznie v Slovenskej filharmónii 20. septembra.

TASR informovala Vladimíra Gahérová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Podujatia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 675
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 882
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 506
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 694
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 350
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 731
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 452
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 011
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 771
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 075
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 755
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 904
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 280
  7. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 641
  8. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme. 5 850
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
SkryťZatvoriť reklamu