
Pavol Macháček so svojím úlovkom. Na mori je život náročný, a tak sa námorníci často živia plodmi mora. Tentoraz to bol žralok. FOTO – ĽUDOVÍT HANÁK

Jachta, ktorá oboplávala svet. Preprava potravín a vplyvy počasia jej na dlhej púti dali zabrať. FOTO - ĽUDOVÍT HANÁK
Nie je každodennou záležitosťou spoznať človeka, ktorý za necelých dvadsať mesiacov oboplával zemeguľu na jachte. Jedným z nich je Pavol Macháček, ktorý v rokoch 1993 až 1995 tú strastiplnú cestu absolvoval. O pár dní bude oslavovať životné jubileum – 60 rokov. „Boli sme trojčlenná posádka. Okrem mňa som mal za kolegov Jozefa Varsániyho a v Karibiku sa k nám pridal aj Radoslav Pätoprstý. Mrzí ma, že jeho meno nikto nespomína, pritom bol veľmi platným členom posádky aj napriek tomu, že to bolo jeho prvé zoznámenie sa s morom,“ začal svoje rozprávanie rodený Bratislavčan. Preplávať okolo sveta nebolo vôbec jednoduché. Na tak dlhej ceste človek zažije mnoho príhod. „Naším cieľom nebola rýchlosť prekonania celej plavby a tak sa stalo, že sme sa často zdržali na niektorých miestach aj celý mesiac. Podľa toho, kde sa nám najviac páčilo. Za najťažšie možno považovať dlhosiahle preplavby oceánov. Týždne, ktoré trvali večnosť, sme boli úplne odrezaní od sveta. Atlantický oceán sme preplávali za dvadsaťšesť a Tichý oceán až za tridsaťštyri dní.“
Námorníci nie sú opilci
Voda je zradná. Každý, kto ju pokúša, sa ľahko môže dostať do problémov. Na mori je riziko ešte vyššie. Rešpekt je teda na mieste. „Kto si na niečo podobné trúfne, musí mať v prvom rade naplávaný určitý počet míľ a nejaké skúsenosti. A, samozrejme, zdravý rešpekt. Dobrý jachtár musí byť trpezlivý a potrebuje veľkú dávku sebazapierania,“ prezrádza Macháček.
Pod pojmom námorník si väčšina ľudí vybaví silného chlapa s patričnou bradou a fľašou rumu v ruke. „Je to mylná predstava. Veď nie všetci námorníci sú opilci, no alkohol patrí na loď. V malom množstve je výbornou prevenciou chorôb počas plavieb najmä v tropických oblastiach. Často sa stáva, že vás postihnú slabšie črevné obtiaže. Mne sa na Srí Lanke podarilo obariť si mandle studenou malinovkou, a tak som alkohol použil ako kloktadlo,“ dodal s úsmevom.
Čože je to šesťdesiatka
Pre kolektívne športy je charakteristickou poctou víťazstvo, pre horolezcov zdolanie vrcholu. A čo je najväčšou poctou pre jachtára? „Sme suchozemská krajina a tak je pomer námorných jachtárov s prímorskými krajinami veľmi rozdielny. Keď sme sa objavili v prístave, ostatní kolegovia nám prišli zablahoželať, popriať všetko dobré a to je na tomto športe krásna vec. Pre námorného jachtára je najväčšou poctou uznanie ostatných.“
Finančná dostupnosť jachtingu je rozdielna. Veľa záleží na tom, čo od neho vyžadujete. Ak si plánujete, že budete vlastniť loď, je to drahá záležitosť. Ak si ju budete prenajímať, stojí to o niečo viac než klasické dovolenky v zahraničí.
Aj napriek šesťdesiatke by si Pavol cestu okolo sveta zopakoval. „Dnes sa tejto činnosti venujem podstatne menej, no každý rok sa vyberiem na more s nejakou partiou, ktorú zaúčam do tohto športu. Ak by som zohnal sponzora, ktorý by zabezpečil loď, tak by som vôbec neváhal a vyrazil na novú cestu. Čo na tom, že mám šesťdesiat. Počas našej plavby sme stretli Američana, ktorý mal 76 rokov a plavil sa okolo sveta už po druhý raz,“ povedal s istotou v hlase člen Yacht Clubu Slovan.
Autor: Miroslav Hýlek