
Výstavu Nerli, Nerli - Mám svetlo, venovanú židovskej kultúre, otvoria v Bibiane vo štvrtok o 16.00 h. Vystavené exponáty zapožičalo Slovenské národné múzeum.
piesne Nerli, Nerli (Mám svetlo) – prvé stretnutie so židovskou kultúrou a zvykmi. O projekte sme sa porozprávali s jeho autorkou, dramaturgičkou Bibiany EVOU ČÁRSKOU.
Židovská kultúra, zvyky… to je dosť široká téma. Nemali ste pri tvorbe koncepčné problémy?
„Táto výstava je výnimočná množstvom materiálu, ktorý ponúka. Židovská kultúra a dejiny, ktoré sú do určitého bodu spoločné s kresťanskými i moslimskými, sú nesmierne bohaté. Zachytiť ich na priestore 60 m2 je naozaj problém. Preto ide naozaj len o letmý dotyk s nimi. Chceme naznačiť a vyprovokovať hlbší záujem.“
Bibiana je známa svojou invenčnosťou. Čo si malí návštevníci budú môcť vyskúšať?
„So zreteľom na deti chceme priblížiť hlavne ortodoxnú židovskú rodinu, školu a sviatky. Názov výstavy Nerli, Nerli je aj názvom židovskej piesne, ktorá sa spieva počas sviatku Chanuka pri zapaľovaní svetiel. Deti sa so svojím vnútorným svetlom stávajú malými slniečkami a pomocníkmi. Na výstave každé zasvietené svetlo návštevníkovi za odmenu porozpráva príhodu zo židovskej minulosti. Od praotca Abraháma až po svetoznámeho bratislavského rabína Chatama Sófera… Ale deti sa zoznámia (a aj pohrajú) so židovskou abecedou či kalendárom.“
Dotkne sa aj citlivej témy holokaustu?
„Téme holokaustu sme sa v tomto prvom kontakte programovo vyhli. Všetci autori mali pocit, že holokaust je dostatočne diskutovaná téma. Nám ide hlavne o poznanie židovskej kultúry. Myslím si, že aj problém holokaustu vznikol z nevedomosti. Čím viac niekoho poznám, tým skôr som ochotný ho tolerovať. A preto je poznanie aj hlavným krédom nášho cyklu výstav o tolerancii.“
Kto pripravoval výstavu?
„Scenáristkami sú Katarína Wiecha, mladá pracovníčka Múzea židovskej kultúry v Bratislave, ktorá je zároveň garantom odbornej spolupráce a Jana Živicová. S Bibianou už spolupracovala a je zárukou kvality. Výtvarno-priestorové riešenie vytvorili mladé výtvarníčky Zuzka Hlavinová a Nataša Janíková, absolventky VŠMU. Špeciálnu hudbu skomponoval Eugen Gnoth, známy svojou scénickou tvorbou pre nitrianske Staré divadlo.“
DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL