Primátor Andrej Ďurkovský sa rozhodol zrušiť politické grémium. Grémium v minulom volebnom období tvorili predsedovia politických klubov. Tí spolu s primátorom zasadali pred každým zastupiteľstvom. Náplňou zasadnutí grémia boli dohovory o tom, ktorý materiál je ako priechodný a aké názory sú medzi členmi jednotlivých strán.
„Nepovažujem politické grémium za potrebný orgán, ktorý by musel byť súčasťou rokovacieho poriadku. V bežnej komunálnej politike nie je dôvod, aby sa samostatne vyjadrovali politické strany,“ zdôvodnil návrh Andrej Ďurkovský.
Primátor do štvrtkového zastupiteľstva predkladá materiál, v ktorom mení rokovací poriadok. V rámci neho by sa mal odsek hovoriaci o politickom grémiu vypustiť. Návrh primátora však nemá jednoznačnú politickú podporu ani u vlastnej strany – KDH. „Rokovací poriadok hovorí, že politické grémium môže byť, ale aj nemusí. Potom neviem, či je nutné ho úplne vypustiť,“ hovorí predseda klubu KDH Pavol Baxa. „Je tiež pravdou, že grémium by nemalo nahrádzať vedenie mesta, ako to bolo v minulom volebnom období. Asi by sa malo uvažovať nad zúžením jeho pôsobnosti.“
Podobný názor má aj druhý najväčší klub SDKÚ. Podľa jeho predsedu Milana Cíleka ľudia volili stranu, a preto SDKÚ musí niesť zodpovednosť za chod mesta. „Predsedovia klubov by sa mali vyjadrovať k zásadným problémom mesta, ako je reštrukturalizácia úverového portfólia, otázka, či budeme mať metro, alebo nie – alebo vstup strategického investora do vodární,“ hovorí. „V podstate predsedovia klubov sa stretnú aj bez rokovacieho poriadku.“
Výhodou existencie politického grémia bolo, že body programu zastupiteľstva boli vopred medzi poslancami prerokované a diskusia ku nim nebola zdĺhavá. Politici predpokladajú, že ak sa grémium zruší, bude to znamenať nekončiace a nekonštruktívne rozpravy v zastupiteľstve. „Na jednej strane odpolitizovanie rozhodovania zastupiteľstva môže znamenať vecnejší a odbornejší prístup,“ konštatuje politológ a riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. „Poslanci však pred voľbami súťažili pod hlavičkou politickej strany. Podobne, po voľbách sa rozdelili pomery práve na základe pravidiel, ktoré určovali politici. Úplne odbúrať tento aspekt nie je správne riešenie.“ Podľa Mesežnikova by mali na meste nájsť vyvážený model.
INGRID DROZDÍKOVÁ