
Dynamický vývoj tohto športu sa však spomalil. Kompletné vybavenie nie je lacnou záležitosťou.
Pri svojich počiatkoch na Slovensku vzbudzoval nedôveru pre svoju militantnosť. Postupne sa však nedôvera strácala a z hry sa vyvinul šport. Dnes má presné medzinárodné pravidlá, ktoré nie sú v rozpore so žiadnymi etickými alebo morálnymi normami. Pri súboji dvoch družstiev nie je dôležité zasiahnuť protivníka (po zásahu je vyradený), ale ukoristiť vlajku zo súperovej štartovacej méty.

Paintball je simulovanou prestrelkou družstiev, pri ktorej sa používajú guľôčky s potravinárskym farbivom.
Dynamický rozvoj pribrzdili financie
Prvé vybavenie sa na Slovensko dostalo z Česka v roku 1993. „Po prvých hráčskych skúsenostiach sme tomuto športu doslova podľahli. Nakúpili sme výbavu a začali prevádzkovať ihrisko,“ povedal nám Igor Trávniček z klubu Akčné športy.
„Začiatky boli úplne pionierske. Spočiatku sme hrávali v úzkom okruhu známych, ale záujem rástol. V krátkom čase vznikla hráčska základňa, ktorá mala záujem hrávať aj čosi viac ako priateľské zápasy. V roku 1998 sme zorganizovali vôbec prvé oficiálne kolo slovenskej ligy a začiatkom roku 1999 vznikol Slovenský paintballový zväz. Okrem neho fungujú ešte aj iné zväzy či združenia, ktoré sa snažia pomáhať rozvoju.“
Dynamický vývoj tohto športu sa však spomalil. Zrejme pre ekonomickú situáciu hráčov, lebo kompletné vybavenie nie je lacnou záležitosťou. Hoci napríklad v porovnaní s Rakúskom, kde je lepšia ekonomická situácia, slovenský paintball príliš nezaostáva.
Bratislavské lesy sú dobrým ihriskom
Na Slovensku existuje približne 25 klubov a tímov, ktoré sa líšia veľkosťou i dosiahnutými výsledkami. Ich najväčšia koncentrácia je v Bratislave. Jedným z najväčších je klub Akčné športy, ktorý patrí aj medzi najagilnejších organizátorov. V roku 1999 pripravil medzinárodný turnaj Space Cup a tesne pred koncom roka v Bratislave aj momentálne najväčší halový turnaj v strednej Európe Slovak Open. Jeho pokračovaním by mala byť stredoeurópska séria turnajov, podobná ako Európsky pohár v iných športoch. „Okrem jednorazových stretnutí sa hráva aj liga, no zatiaľ má skromnejší charakter. V Bratislave hrávame hlavne v okolitých lesoch, na pozemkoch a v opustených budovách. Vtedy dostáva hra ten správny náboj. Spodnou vekovou hranicou hráčov je vek 16 rokov, horná je neobmedzená. Paintball nám dáva všetko, čo aj ostatné bojové športy. Pohyb, vzrušenie i radosť z víťazstva. Časom sa z neho stáva i životný štýl,“ dodal Igor Trávniček z klubu Akčné športy.
Airsoft – japonská odpoveď na paintball
Airsoft je podobný paintballu. Proti sebe bojujú zväčša dva tímy. Dá sa povedať, že je to japonská odpoveď na paintball. Na rozdiel od paintballu sa však v airsofte bojuje realistickými replikami skutočných zbraní, ktoré sa požívajú v ozbrojených zložkách armády alebo polície na celom svete. Zjednodušene povedané, airsoftová zbraň je vzduchovka. Muníciou je plastová guľôčka. Vďaka nízkej hmotnosti zásah nie je nebezpečný, je iba bolestivý. Základnou ochrannou pomôckou sú iba ochranné okuliare, prípadne maska. Dá sa povedať, že airsoft za dva roky existencie dobehol vývoj paintballu na Slovensku a v súčasnosti existuje viac ako 30 klubov, tímov a jednotiek.