BRATISLAVA. Na sanáciu svahu nad Devínskou cestou v Bratislave sa bude hlavné mesto uchádzať o peniaze z Environmentálneho fondu. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal už o tejto možnosti hovoril aj s ministrom životného prostredia Petrom Žigom.
„Zistili sme, že na sanáciu havarijného zosuvu je možné využiť prostriedky len z Environmentálneho fondu, keďže Bratislava nie je oprávneným žiadateľom v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia,“ uviedol Nesrovnal v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Svah, ktorý sa zosunul vlani začiatkom septembra po intenzívnych dažďoch, zatiaľ chráni fólia.
Spevňovanie
So spevňovaním svahu nad Devínskou cestou by chcelo mesto začať v marci 2016. Zatiaľ kontrolujú projektovú dokumentáciu k sanácii svahu. Následne vypracujú podklady na verejné obstarávanie zhotoviteľa geologických prác a zároveň radnica vypracuje aj žiadosť o dotáciu z Environmentálneho fondu. Žiadosť o peniaze by chceli na ministerstvo životného prostredia poslať do konca októbra tohto roka. Podľa geologického zákona ministerstvo životného prostredia zabezpečí zo štátneho rozpočtu orientačný inžiniersko-geologický prieskum a následnú sanáciu geologického prostredia v prípade, ak bola v súvislosti so svahovou deformáciou vyhlásená mimoriadna situácia.
Podľa geologického prieskumu, ktorý si dalo mesto vypracovať, malo na zosunutie svahu vplyv rozšírenie pôvodného chodníka na ulici Nad Sihoťou na cestu. Pri rozširovaní chodníka nad Devínskou cestou totiž podľa posudku nepoužili vhodný materiál. Stabilite nepomohli ani inžinierske siete, ktoré sú pod cestou Nad Sihoťou uložené. V minulosti sa totiž práve pre ne podľa posudku rozrušil pôvodný podklad cesty a narušili sa stabilitné pomery. Pri prívalových dažďoch voda postupne vznikala do trhlín cesty, vsakovala do zeminy, až sa narušil okraj komunikácie.
"Komunikácia Nad Sihoťou bola využívaná aj na prejazd ťažkých nákladných áut, na ktoré komunikácia nebola konštruovaná a svojimi statickými a dynamickými účinkami takéto zaťaženie narúšalo podložie vozovky," priblížila v apríli tohto roka výsledky z prieskumu Skokanová.
Zosuv pred rokom
Od zosuvu svahu nad Devínskou cestou už uplynul takmer rok. Situáciu riešilo ešte bývalé vedenie mesta, ktoré si nechalo vypracovať geologický i statický posudok. Z nich vyplynulo niekoľko alternatív sanovania svahu. "Ako najschodnejšia prichádza do úvahy alternatíva, že postavíme pylóny, spevníme svah a zastavíme prevádzku na ceste na ulici Nad Sihoťou, ktorá sa čiastočne zosunula," priblížil možné riešenie vlani v októbri primátor Milan Ftáčnik. Práce vtedy statik odhadol na 300- až 500-tisíc eur a ich trvanie na dva až štyri mesiace v závislosti od alternatívy, ktorú mesto vyberie.
Svah nad Devínskou cestou zatiaľ pred dažďom chráni nepremokavá fólia. Vlani na svahu vyrúbali aj suché stromy, ktoré sa nakláňali na cestou a hrozilo, že by mohli spadnúť. Ostali z nich iba korene, tie totiž svah prirodzene spevňujú. V úseku, kde sa vlani v septembri zosunul svah, je dodnes obmedzená doprava. Obmedzenia pokračujú aj naďalej. "Dopravné obmedzenie na Devínskej ceste obmedzuje plynulosť dopravy len minimálne a je vyhovujúce aj pre potreby realizácie sanácie svahu," uviedla v minulosti Skokanová.