ych nadšencov.
„Záujem Slovákov o digitálnu kultúru a elektronické umenie zatiaľ nie je veľký,“ zmienila sa sympatická Nina. Postupom času sa však vraj situácia zlepšuje. Budúcnosť závisí od toho, ako sa tejto modernej témy zhostia vzdelávacie inštitúcie. „Chce to veľa entuziazmu.“
Elektronické umenie a digitálna kultúra spája úžitkové predmety a moderné technológie. Vznikajú objekty ako inteligentné okuliare so zabudovanými kamerami, ktoré sú bezdrôtovo pripojené na internet, čo zabezpečuje dokonalú navigáciu, alebo bunda, ktorá má v mikrovláknach zabudované senzory, a tie kontrolujú životné funkcie ako tep, pravidelnosť dýchania a telesnú teplotu. Netradičné diela sa využívajú v medicíne, astronautike alebo architektúre.
Väčšina prítomných bola náladou v klube nadšená. Michal (24), a jeho o štyri roky mladšia priateľka tu boli prvýkrát. „Vyhľadávam príležitosti dozvedieť sa niečo nové,“ povedal nám mladý programátor. Barbora bola skeptickejšia. Neprekážalo jej, že prednáška bola v angličtine, téma ju však nezaujala. „Informačné technológie nepatria medzi moje koníčky.“
Inteligentné objekty zakomponované do oblečenia, nábytku a šperkov potrebujú nemalé investície na výskum a rozvoj. V súčasnosti sa v Európe podobné projekty rozmáhajú najmä vo Švajčiarsku, Veľkej Británii a v Nemecku. k