Odstraňovanie vrakov áut z verejných priestranstiev a parkovísk v Petržalke sa v novom roku skomplikovalo. Od 1. januára totiž platia nové ustanovenia zákona o odpadoch, ktoré sa týkajú aj tejto problematiky. Podľa zákona môžu túto činnosť vykonávať iba firmy či spoločnosti, ktoré majú oprávnenie od ministerstva životného prostredia. „V mestskej časti Petržalka však podľa dostupných informácií oprávnenie nemá firma, ktorá v tejto oblasti doteraz pôsobila, ani iní záujemcovia o poskytovanie týchto služieb,“ uviedla tlačová tajomníčka mestskej časti Petržalka Milka Podmajerská.
Zmenou oproti minulému roku je aj to, že z komunikácií odstraňuje opustené vozidlá príslušný správca a z iných verejných priestranstiev obec. „Musím pripomenúť, že v prípade Bratislavy je obcou v zmysle zákona hlavné mesto Bratislava, nie jednotlivé mestské časti,“ doplnila Podmajerská. Ďalej povedala, že mestská časť Petržalka sa obrátila na hlavné mesto s otázkou, ako túto zákonnú povinnosť bude zabezpečovať. „Hlavné mesto v tejto otázke ešte zásadné rozhodnutie neprijalo,“ poznamenala Podmajerská. Petržalka sa podľa nej obrátila na Okresný úrad Bratislava V, ktorý je zo zákona povinný určiť parkovisko, kde sa odstránené vozidlá budú zhromažďovať. „V odpovedi na náš podnet sa uvádza, že ešte neexistuje predpis z Krajského úradu Bratislava, ktorý by sa týkal tohto problému. Údajne však prevláda predstava, že pre celú Bratislavu by malo byť vyhradené jedno spoločné vrakovisko,“ konštatovala Podmajerská.
Jednou z komplikácií je podľa nej aj to, že zákon o odpadoch predpokladá vydanie predpisu, ktorý by upresňoval proces odstraňovania vrakov. Tento predpis však ministerstvo životného prostredia doteraz nevydalo. V prípade, že sa v Petržalke nájde opustené vozidlo, mestská časť sa obráti na okresný úrad so žiadosťou o zistenie, či je vozidlo technicky spôsobilé pre cestnú premávku. Ak nie je, okresný úrad môže majiteľovi vozidla nariadiť, aby auto spojazdnil, alebo ho vyradí z cestnej premávky. V druhom prípade je majiteľ vozidla povinný do 30 dní takéto vozidlo odstrániť. Ak to neurobí, oddelenie daní a poplatkov petržalského miestneho úradu môže od majiteľa požadovať poplatok za zabratie verejného priestranstva. „To všetko však platí pre vozidlá s evidenčným číslom. V prípade odstavených vrakov bez ŠPZ je v tejto chvíli mestská časť bezmocná,“ uviedla Podmajerská. (sita)