
Bratislavský lesný park je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, vyhlásenej v roku 1976, s prevahou lesov osobitného určenia a ochranných lesov. V generálnom pláne výstavby Bratislavského lesoparku sa hovorí, že popri hospodárskom výsledku by sa mal dosiahnuť účinok estetický. Plán navrhuje výberkový spôsob ťažby, nepripúšťa realizovať ťažbu holorubným a veľkoplošným spôsobom. FOTO SME - PAVOL MAJER
V lesoparku sa opäť rúbe. Na miestach, kde stáli vysoké stromy, sú dnes iba zvyšky kmeňov. V časti lesa od reštaurácie na Železnej studničke ku Kačínu trčia iba vyholené končiare.
Pre výrub v priamom okolí rekreačných oblastí a ciest platí od marca 2001 ťažobné moratórium. „Celú zimu sme spolu s manželkou registrovali rúbanie,“ hovorí 71 ročný skadateľ Igor Bázlik, ktorý je v lesoparku denným návštevníkom.
Na ekonomickom oddelení Mestských lesov, správcu lesoparku, sme sa dozvedeli, že ťažiť začali iba v polovici januára a moratórium na lesopark vraj dodržiavajú.
„Najprv padali stromy v zastrčených oblastiach. Ale v priebehu posledných desiatich dní vyrúbali tretinu najkrajšej hory Železnej studničky,“ tvrdí Bázlik. „Tá hora je ako chrám. Z lesa miznú najkrajšie a zdravé stromy, choré a staré tam zostali. Pozorovali sme, ako drevo vyvážajú, stromy nie sú označené a autá odchádzajú cez Lamač niekde smerom k Viedni.“ Situáciu v lesoparku prirovnáva k rabovaniu.
Problém holorubov v okolí Železnej studničky, na ktoré upozornili ochranári, začalo riešiť minulé zastupiteľstvo. Poslanci urobili v lesoparku prieskum a potvrdili, že nič protizákonné sa tam nedeje. Ochranárov k spracovaniu nových zásad o hospodárení nepustili. „Uznesenia, o ktorých rozhodli bývalí poslanci, sa neplnili tak, ako sa dohodlo,“ hovorí člen komisie životného prostredia a výstavby mestskáho zastupiteľstva Kamil Prochádzka.
Komisia, ktorá v stredu zasadla prvýkrát, bude iniciovať nový poslanecký prieskum i revíziu uznesení a prizve občianske združenia k vypracovaniu zásad o hospodárení. Predseda komisie Dušan Hruška spolu s Prochádzkom budú žiadať primátora a poslancov o úplné zastavenie ťažby, kým sa situácia nevyjasní.
Lesopark sa budoval takmer dve desaťročia, v posledných rokoch sa mení na bežný hospodársky les. Mestské lesy sú podľa ich riaditeľa firmou, ktorá sa snaží čo najvýhodnejšie hospodáriť - zabezpečiť ťažbu, čo najvýhodnejšie predať drevo, dosiahnuť zisk.
INGRID DROZDÍKOVÁ