SME

Aktivisti vyčítajú investorovi Zuckermandlu, že ničí zeleň

Za obeť výstavbe už padlo 135 stromov, investor teraz žiada o výrub ďalších dvoch. Navyše aktivisti upozorňujú, že o stromy, ktoré na nábreží ostali, nie je dobre postarané.

(Zdroj: Vizualizácia: J&T Real Estate)

BRATISLAVA. Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BaO) upozorňujú na výrub ďalších stromov a ničenie zelene pri výstavbe novej obytnej štvrte Zuckermandel v Bratislave. Pre výstavbu Zuckermandlu padla za obeť už vyše stovka stromov a množstvo kríkov, o výrub ďalších dvoch investor žiada. Navyše, dobre nie je podľa aktivistov postarané ani o zeleň, ktorá ostala. "Verejná zeleň, ktorá doteraz robila prirodzenú zábranu medzi nábrežnou promenádou a hlučnou cestou, poskytovala tieň v letných horúčavách, je stále viac a viac ohrozená a ničená pre súkromný projekt," hovorí aktivista a staromestský poslanec Matej Vagač.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť J&T Real Estate, ktorá Zuckermandel stavia, však tvrdí, že sa od začiatku snaží výrub stromov minimalizovať a odstránili len tie, ktorých výrub bol nevyhnutný. "Spoločnosti J&T Real Estate záleží na objeme zelene v území, a preto ho oproti požiadavkám platného územného plánu zóny v Zuckermandli zdvojnásobíme. Zaplatili sme spoločenskú hodnotu všetkých drevín vyrúbaných v Zuckermandli a taktiež sme pripravení realizovať náhradnú výsadbu. Nad rámec požiadaviek územného plánu zachováme v Zuckermandli takmer 1 000 metrov štvorcových prírodných plôch," uviedla PR manažérka spoločnosti Katarína Krajňáková.

Povolenie z roku 2012

Investor už pre výstavbu Zuckermandlu vyrúbal 135 stromov a 879 metrov štvorcových kríkov. Povolenie dostal ešte v roku 2012. No 7. júla tohto roka sa konalo ďalšie výrubové konanie, investor v ňom žiada o odstránenie dvoch ďalších stromov, upozorňujú aktivisti. Krajňáková vysvetľuje, že žiadosť rozšírili pre vybudovanie vyústenia dažďovej kanalizácie, ktorá zberá dažďovú vodu z verejných priestranstiev celej mestskej štvrte Zuckermandel.

SkryťVypnúť reklamu

"Územie nemalo až do začiatku výstavby Zuckermandlu dažďovú kanalizáciu kompletne doriešenú. Objekt, ktorého súčasťou je prečerpávacia stanica, je nevyhnutný v prípade povodňových stavov, keď budú dažďové vody prečerpávané do Dunaja, čím sa predíde riziku zatopenia nábrežia," priblížila Krajňáková.

Podľa aktivistov však nie je dobre postarané ani o zeleň, ktorá na nábreží zostala. „Upozorňujem samosprávu a úrady, že počas obhliadky v teréne som identifikovala zvlášť hrubé a necitlivé zaobchádzanie s existujúcou zeleňou na nábreží. Pri výkopových prácach pre prekládku sietí boli obnažené koreňové systémy stromov, v niektorých prípadoch aj zničené bez náležitej ochrany a hlavne bez polievania," upozornila aktivistka a mestská poslankyňa Katarína Šimončičová. Podľa nej pri takomto prístupe sa môžu stromy počas letných horúčav poškodiť až tak, že úplne vyschnú. To staromestský úrad popiera, tvrdí, že korene stromov sú zakryté.

SkryťVypnúť reklamu

Doprava

Ďalšia verejná zeleň podľa aktivistov padne pri rozširovaní cesty na nábreží. Cesta sa tu má miestami rozšíriť zo štvorprúdovej na šesťprúdovú a zeleň sa v týchto miestach zúži na približne tri metre, upozorňuje Vagač.

"Takýto devastujúci prístup k verejným plochám zelene a rozširovanie nábrežnej cesty je nemoderné a v rozpore s opačnými tendenciami v mestách vyspelej Európy," vyčíta aktivista s tým, že takto sa zvýši hluk, emisie i prašnosť, ktoré budú sprevádzať chodcov na nábreží pred budúcim Zuckermandlom. Situáciu sa snaží vyriešiť aj starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

"Starosta Števčík ihneď po svojom nástupe inicioval stretnutie s investorom, na ktorom ho požiadal, aby prehodnotil dopravnú časť stavby, teda aby zvážil podzemný variant aj s ohľadom na zeleň," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková. Ako dodala, investor však odpovedal, že projekt už je vo vysokom štádiu rozpracovanosti a jeho zmenou by sa stavba predražila. Investor však popiera, že by sa mal pás zelene v niektorých miestach na nábreží tak výrazne zúžiť. Naopak, po dobudovaní jazdného pruhu by sa mala zeleň ešte rozšíriť. V najužšom mieste bude podľa investora zeleň zaberať 5,2 metra, pričom v súčasnosti je tam pás zelene široký 4,6 metra. "Na mieste budú vysadené nové okrasné kroviny tak, aby bola promenáda od komunikácie clonená a zároveň, aby bol úsek po oboch stranách lemovaný kultivovanou zeleňou," vysvetlila Krajňáková.

Hradné bralo

Nielen zeleň, ale aj výhľad na hradné bralo trápi aktivistov. Podľa Vagača budovy ešte nemajú ani svoju finálnu výšku, no už je vidieť, že navždy zatienia masív hradného brala s Bratislavským hradom.

"Toto územie je pamiatkovou rezerváciou, kde sa mal zvoliť úplne iný, citlivejší a subtílnejší prístup urbanizácie. Platný územný plán dovoľuje v pamiatkovej rezervácii stavať iba do výšky troch až piatich poschodí. Taktiež predpisuje pre všetky výškové stavby nutnosť rešpektovať najvýznamnejšie diaľkové priehľady pre charakteristické identifikačné významové a orientačné vnímanie mesta, ako aj priehľady na historické a významové dominanty mesta, čo táto výstavba nerešpektuje," vymenúva Vagač. No investor tvrdí, že projekt výstavby novej štvrte Zuckermandel plne rešpektuje územný plán zóny. Objem stavieb i zastavanosť územia bude podľa investora nižšia, ako povoľuje územný plán.

"Projekt Zuckermandel sa v čase vyvíja a na základe požiadaviek odborníkov i verejnosti boli vykonané viaceré zmeny," tvrdí Krajňáková s tým, že niektoré objekty investor zmenšil a upravil aj výšku bloku C. "Urbanistický koncept zóny Zuckermandel citlivo vníma potrebu prepojenia nábrežia s hradným bralom, za týmto účelom boli architektami navrhnuté široké uličné priestranstvá od nábrežia smerom k hradnému bralu. Priestory majú viac ako 20 metrov a okrem samotnej komunikácie tak umožňujú umiestnenie chodníkov pre chodcov a cyklistov, ako aj stromoradie. Samotný hrad nebolo možné vidieť z tejto časti promenády ani pred začatím výstavby," reagovala na výhrady za investora Krajňáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 766
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 450
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 168
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 496
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 948
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 744
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 947
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 036
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu