
Rozospievané divadlo GUnaGU. FOTO SME – PAVOL MAJER
Zajtra po prvý raz vstúpi bratislavské divadlo GUnaGU na pole opery. Autor libreta, režisér predstavenia a barytonista Viliam Klimáček sa síce pre SME priznal, že pri opere občas zaspáva a určite nie je fundovaným znalcom, moderné operné diela sa mu ale páčia. Najmä však súhlasí s názorom, že opera je kráľovský žáner vďaka syntéze hudby, libreta a pohybu.
Napísať operné libreto a uviesť ho v GUnaGU zvažoval Viliam už dávno. Od začiatku vraj vedel, že dej sa bude odohrávať v lietadle.
„Naša predchádzajúca pivnica, kde sme hrávali, a aj táto súčasná, kam sa GUnaGU pred časom presťahovalo, majú totiž klenbu. Vyslovene to vyvoláva pocit paluby. Spontánne mi napadali postavy cestujúcich, letušky a vzťahy medzi nimi. Navyše, lietadlo sa priam ponúka ku katastrofickému zauzleniu deja.“
Dej opery Cirostratus sa teda odohráva na palube lietadla, kde sa dejú čudné veci.
„Ale príbeh nepovažujem za prvoradý, ani to, ako som ho zrežíroval. Hudba je tu pre mňa hlavný hrdina,“ zdôrazňuje Viliam. Aj preto hľadal „svojho“ skladateľa plných sedem rokov. Našiel ho v Slavovi Solovicovi, ktorý viackrát robil scénickú hudbu k predstaveniam GUnaGU.
„Ponuku napísať si operu prijal Slavo ako výzvu. Nie je to teda žiadna paródia na operu, aj keď predstavenie bude plné irónie a humoru. Zaznie tam obrovský symfonický orchester, ktorý má vďaka samplovaniu zvláštny, jemne zdeformovaný zvuk, nahrávka kvinteta i elektronická hudba.“
Operu Viliam Klimáček naštudoval ešte z jedného dôvodu. Keď pred rokom otváral nové divadlo, sľúbil, že sa v ňom pokúsi predstaviť aj iných ľudí, než členov GUnaGU.
„Slavo bol prvý, k nemu pribudili Eva Matiašovská, ktorá študuje operný spev a Mišo Kaščák, známy ako spevák z Bez ladu a skladu a z Neuropy. Ich hlasy sme doladili našimi hercami, ktorí vedia najlepšie spievať.“ Okrem Viliama Klimáčka sú to Oľga Belešová (alt) a Tony Pisár (bas).
Najväčšie problémy vraj herci z GUnaGU majú s nástupmi. Najmä od okamihu, keď hudbu z klavírneho výťahu, na ktorú dovtedy cvičili, skladateľ zamenil za symfonický orchester.
„Zrazu sa namiesto ostrého a rázne nastupujúceho klavíra ozvala zmes zložitých zvukov, navyše skladateľ hercom doslova denno-denne prináša nové aranžmány“, priznal Viliam, ale zdôraznil, že do premiéry to zvládnu.
Aj spevák Mišo Kaščák si v predstavení prežije svoj operný krst. A hoci je pred publikom ostrieľaný hráč, na divadelnom javisku to bude jeho prvá skúsenosť. Najzaujímavejšie je vraj pre neho sledovať proces vzniku inscenácie. A ako je na tom s operou ako divák?
„Zatiaľ som tam veľmi nechodil, iba občas, kvôli Slavovi, ktorý v orchestri Opery SND hral na husle.“ S úsmevom však dodáva, že teraz, keď sú s opernými spevákmi vlastne „kolegovia“ je možné, že tam začne chodiť častejšie.
BARBORA DVOŘÁKOVÁ