tskej Eva Šestáková.
Sama neodporúča rodičom dieťa dávať do školy skôr. Považuje v detstve za dôležitý aj vekový posun o pár mesiacov. „Aj keď dieťa už vie čítať, nemusí mať vyvinutú jemnú motoriku, potrebnú napríklad na písanie. Aj súhra intelektu a psychickej zrelosti dieťaťa je dôležitá. Nie je ľahké udržať pozornosť štyridsaťpäť minút,“ dodáva riaditeľka.
„Rôzne krajiny majú odlišné tradície nástupu detí do školy,“ povedala Magdaléna Špotáková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. „Niekde je bežné dať dieťa do školy v piatich, inde v siedmich rokoch. Šesť rokov však považujeme za priemerný vek, keď je dieťa dostatočne zrelé nastúpiť do školy. Je to však približný vek – rovnako ako je prirodzené, ak ročné dieťa vie chodiť – ale normálne je, ak sa to naučí v 9 aj v 15 mesiacoch.“
Vekový rozdiel medzi dieťaťom, ktoré dovŕši šesť rokov koncom augusta a je automaticky zapísané do prvej triedy a dieťaťom, ktorému zle vychádzajú roky môže byť len pár týždňov.
Ak je dieťa napriek tomu, že mu „zle vychádzajú roky“ zrelé do prvej triedy, je preň ďalší rok v škôlke stratou? – spýtali sme sa Magdalény Špotákovej. „V každom veku je dieťa pripravené riešiť nejaké situácie. Takže, ak je dieťa skutočne pripravené spĺňať nároky kladené na školáka bola by škoda mu túto skúsenosť odoprieť v tom správnom čase, keď ju vlastne prirodzene očakáva.
Dieťa je však zrelé na nástup školskej dochádzky vtedy, ak – okrem toho, že má ruku pripravenú na písanie a hlavu na počítanie – sa dokáže vyrovnať aj s novou autoritou vo svojom živote – s pani učiteľkou a nájde si aj svoje miesto v detskom kolektíve.
JANA PARKROVÁ