
Hráči kanadského hokeja klubu 1. ČSŠK Bratislava v roku 1925.
FOTO – ARCHÍV
Významným medzníkom pre vývoj ľadového hokeja na Slovensku boli dve dôležité udalosti, ktoré zákonite ovplyvnili vývoj tejto hry u nás. Boli to 1. zimné olympijské hry 1924 v Chamonix a majstrovstvá Európy v kanadskom hokeji (ako ho poznáme dnes) vo Vysokých Tatrách v roku 1925. Aj keď obe podujatia boli ešte bez slovenskej účasti, ich dosah bol badateľný, Bratislavu nevynímajúc.
Hokejovú loptičku vystriedal puk
Pozitívnu úlohu pre vývoj hokeja na Slovensku zohrala blízkosť Viedne i kontakty s českým hokejom. Kanadský hokej napriek tomu zažil v Bratislave svoju premiéru v zápase so slovenským súperom. V januári 1925 si 1. ČSŠK pozvala za súpera ŠK Trnava. Zápas to bol netradičný, lebo obaja súperi ho zohrali dvojakým spôsobom. Prvá časť prebehla klasickým bandy hokejovým spôsobom, druhú časť zohrali ako kanadský hokej. Bandy hokej bol predchodcom kanadského hokeja a hral sa s kratšími zahnutými palicami a loptičkou z gumy alebo kože na veľké bránky. Aj napriek tomu, že sa hralo na veľmi nekvalitnom ľade, mohli všetci postrehnúť rozdiely. Najväčším bolo, že loptičku vystriedalo akési ploché, kĺzajúce sa čudo. Zasvätení to volali puk.
To, že domáci zvíťazili 10:2, nebolo tentoraz až také dôležité. Strelecky sa blysol Reinhardt, autor siedmich gólov, Máša-Balík strelil dva, Marek jeden. Silnejších súperov pre nich predstavovali moravské či viedenské družstvá a tieto konfrontácie prispievali k rozvoju kanadského hokeja.
Definitívne víťazstvo kanadského hokeja
Prechod na kanadský hokej bol prirodzený a zákonitý, ale prinášal aktérom nemalé problémy. Nielen v samotnej hre, napokon, nedostatky v technike sa tréningom dali odstrániť. Najväčším problémom bolo zohnať kvalitný výstroj. Bol to nedostatkový tovar a bol aj veľmi drahý. Preto si hráči chrániče nôh, rúk a tela vyrábali svojpomocne. Aj hokejky boli veľmi vzácne. Museli vydržať minimálne jednu sezónu a často aj dlhšie. A tak si ich hokejisti stĺkali klincami a inak opravovali. Špeciálne rukavice ešte prakticky neexistovali a ani prilby sa zatiaľ nepoužívali.
Najväčším pánom i nepriateľom nového kanadského hokeja zostávalo počasie. To rozhodovalo o osude zápasov najviac. Pri prudkom odmäku závideli Bratislavčania Viedenčanom hneď dve umelé ľadové plochy, ktoré naši susedia už vtedy mali.
Prvý zápas, ktorý zohrala 1. ČSŠK Bratislava celý podľa kanadských pravidiel v decembri 1925 s Moravskou Sláviou Brno, skončil nelichotivým výsledkom 0:6. Absencia zraneného Mášu-Balíka bola citeľná, ale na definitívnom prieniku kanadského hokeja do Bratislavy ani táto prehra nič nezmenila.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)