V týchto dňoch sa do komisií mestského zastupiteľstva dopĺňajú ľudia – tzv. neposlanci – odborníci. Podľa štatútu mesta ním môže byť každý občan Bratislavy. Neposlanci – odborníci majú rovnako ako poslanci právo hlasovať. Komisie sa odborne vyjadrujú k jednotlivým materiálom ešte pred hlasovaním v zastupiteľstve, preto by mali rozhodovať v prvom rade po odbornej stránke, nie politicky. Komisie môžu tiež iniciovať poslanecké prieskumy a zúčastňovať sa ich.
Zo zdrojov blízkych SME sa však dozvedáme, že výber odborníkov prebieha znovu po politických linkách. Politické strany do komisií väčšinou nominovali buď spolustraníkov, alebo sympatizantov strán. Napríklad tretí sektor má svoje zastúpenie iba v kultúrnej komisii, jednej z 12.
Pritom zástupcovia tretieho sektora v Bratislave boli v minulých rokoch najmä v oblasti životného prostredia, výstavby a územného plánovania vyrovnaným partnerom samosprávy. Záujem o účasť v komisiách ešte pred mesiacom deklarovali.
Šéfka finančnej komisie Viera Kimerlingová a tiež predseda komisie životného prostredia a výstavby Dušan Hruška pre SME popreli výber podľa politických tričiek. „Ku mne sa dostalo 28 mien,“ povedal Dušan Hruška,“ pri výbere sme sa snažili, aby sme mali odborníka z každej oblasti.“ Na otázku, či je tam aj ochranár, odpovedal, že ako ochranári sú tam nominanti Strany zelených. Strana zelených je v súčasnosti členom vládnucej koalície na meste. Ako sme sa dozvedeli, v zložení tejto komisie nastanú zmeny. Kataríne Šimončičovej, šéfke bratislavských ochranárov, vraj uvoľnila miesto v komisii SDKÚ.
Mesto však nijakým spôsobom nedalo verejnosti vedieť, že Bratislavčania majú možnosť uchádzať sa o členstvo v komisiách. Poslanci budú o jednotlivých kandidátoch hlasovať 30. januára a ešte stále možno navrhnúť nové mená.