Po raste cien energií začali v Bratislave vzrastať ceny komerčných prenájmov, ceny za prenájom najmenších garsónok sa pomaly šplhajú k hranici osem- až desaťtisíc korún mesačne, podľa lokality. Najdrahšie je centrum mesta. Pozvánka na vstup do únie ovplyv
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nila aj menu, najmä v centre pýtajú nájomné v eurách.
Ten, kto nemá vlastný byt, si už spočítal, že v súčasnosti je výhodnejšie byt kúpiť aj napriek tomu, že ceny rovnako stúpli. Pri kúpe bytu na hypotéku sú však mesačné splátky neporovnateľne menšie ako komerčná cena za mesačný prenájom.
Hoci Bratislava má voľné lokality na výstavbu bytov, stavia sa ich málo, dopyt je stále väčší ako ponuka. Ako sme sa od investorov dozvedeli, problémom je stavebný pozemok. Ten tvorí ťažiskovú položku v rozpočte. Stavebníci sa tiež sťažujú na stavebné úrady. Vybavovanie stavebného povolenia je vraj zdĺhavé a častokrát, ak ho chcú urýchliť, musia podplácať. Dôvodom, prečo sa byty menej predávali, boli aj podmienky hypotekárneho úveru. Banky doteraz vyžadovali ručenie, pri ktorom záujemca musel ručiť takmer rovnako veľkým majetkom, za aký byt kupoval. Momentálne z podmienok zľavili. Mnohokrát sa firma, ktorá stavia byty, s bankou dohodne, že zárukou (väčšinou 50% z ceny bytu) budú novopostavené byty a banka úver záujemcom poskytne bez žiadania ďalšieho ručenia. Tento vzťah je však založený na dobrom mene a dôveryhodnosti investora.