SME

Ďalší stret starostu a poslancov Ružinova vznikol okolo RP V-PS

Uznesenie, ktoré navrhli poslanci Martin Patoprstý (SNS) a Vladimír Sloboda (SaS), považuje Pekár za nevýhodné pre mestskú časť. Tí jeho konanie a argumenty považujú za nezmyselné.

Starosta RužinovaStarosta Ružinova (Zdroj: SITA)

RUŽINOV. Starosta bratislavského Ružinova Dušan Pekár (KDH) pozastavil uznesenie ružinovského zastupiteľstva, na základe ktorého má mať Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb (RP V-PS) namiesto troch iba jedného člena predstavenstva. Uznesenie, ktoré navrhli poslanci Martin Patoprstý (SNS) a Vladimír Sloboda (SaS), považuje Pekár za nevýhodné pre mestskú časť. Tí jeho konanie a argumenty považujú za nezmyselné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pekár upozornil, že návrh Patoprstého prišiel tri mesiace po tom, čo ružinovské miestne zastupiteľstvo odsúhlasilo trojčlenné predstavenstvo ružinovského ekopodniku. Patoprstého argument o šetrení, ktorým zdôvodňoval svoj návrh na zníženie počtu členov predstavenstva z troch na dvoch, Pekár spochybnil. Podľa jeho názoru môže mať Patoprstého návrh iný motív. Poukázal na to, že poslanec je príbuzný konateľa spoločnosti, ktorá s RP V-PS neúspešne rokovala o predĺžení nájmu reklamných plôch. "Podľa dostupných informácií sa konateľ firmy vyjadril, že sa to zmení po miestnom zastupiteľstve," povedal pre TASR Pekár. "Ak sú tieto informácie pravdivé, nasvedčuje to tomu, že niekto z členov predstavenstva niekomu prekáža," dodal. Zároveň naznačil, že Patoprstý vo svojom konaní mohol uprednostniť osobné dôvody pred záujmami obce, a tým porušiť svoju povinnosť verejného funkcionára.

SkryťVypnúť reklamu

Príbuzenstvo

Patoprstý osobnú motiváciu dôrazne odmietol.

"Nie je to pravda, som sklamaný, že do celej záležitosti je takýmto nechutným spôsobom zatiahnutá moja rodina," povedal. Zopakoval, že motívom jeho návrhu bolo šetrenie výdavkov mestskej časti. "Plat člena predstavenstva a riaditeľa úseku v jednej osobe je 3300 eur mesačne, teda približne 40.000 eur ročne," upozornil Patoprstý a poukázal na to, že za takúto sumu môže mať RP V-PS niekoľko kosačiek či dve nákladné autá. "Navyše pri finančnej kondícii, v akej podnik je, je doslova luxus mať takéto platy," zdôraznil Patoprstý a pripomenul, že podnik vykazoval stratu cca 1,5 milióna eur a čelil viacerým exekúciám.

Pekár spochybnil aj postup poslanca Vladimíra Slobodu, ktorý pozmenil Patoprstého návrh tak, aby mal RP V-PS len jedného člena vo vedení. Podľa Pekára ani v tomto prípade argument o šetrení finančných prostriedkov neobstojí. "Obzvlášť preto, že bývalému predsedovi predstavenstva, súčasnému poslancovi Attilovi Horváthovi, ktorý je s Vladimírom Slobodom v jednom poslaneckom klube, podnik vypláca vysoké odstupné a pritom nemá základné prostriedky na prácu a spláca dlhy na odvodoch, nezaplatené faktúry dodávateľom vo výške okolo dvoch miliónov eur. Zároveň podniku poslanci odsúhlasili pôžičku 600.000 eur," uviedol starosta Pekár.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda považuje starostove tvrdenia za zavádzajúce. V reakcii upozornil na to, že Attilovi Horváthovi bude ako bývalému zamestnancovi odstupné vyplatené len v zákonnej výške. "Naopak, my sme zrušili tie zlaté padáky, ktoré existovali v období, keď bol predsedom dozornej rady starosta Pekár," uviedol Sloboda.

Nejasnosti

Uznesenie zastupiteľstva, ktoré mení stanovy RP V-PS a popri jednočlennom predstavenstve dáva dozornej rade firmy právomoc odsúhlasiť uzatvorenie všetkých obchodných zmlúv nad 20.000 eur, sa Pekár rozhodol nepodpísať. "Je to nevýhodné pre mestskú časť, systém kontroly podniku, ktorému ideme požičať 600.000 eur, len s jedným členom predstavenstva je podľa mňa nedostatočný," zdôvodnil pozastavenie výkonu uznesenia starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Patoprstý týmto argumentom Pekára nerozumie. Pripomína pritom, že dozorná rada s kontrolnou právomocou je zložená z poslancov z troch rôznych politických klubov a zamestnancov podniku.

"O nedostatočnej kontrole sa skôr dalo hovoriť v predchádzajúcom období, keď rozhodovali členovia predstavenstva, na ktorých vďaka Obchodnému zákonníku nebol dosah a v minulom volebnom období nedovolili kontrolovať podnik ani kontrolórovi mestskej časti," uviedol. Patoprstého poslanecký kolega Sloboda považuje za logické, ak pri výraznom posilnení kontrolnej právomoci dozornej rady sa zníži počet členov predstavenstva. "Neberiem to len ako prvok šetrenia, ale aj zdravého rozumu. Pri silnej dozornej rade je nelogické, aby sme mali aj veľké predstavenstvo," uviedol. Dodal, že v súkromných spoločnostiach s jedným vlastníkom je jeden člen predstavenstva úplne bežná záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy?
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 825
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 7 597
  3. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 5 998
  4. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 629
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 5 564
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 704
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 380
  8. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 3 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 191 985
  2. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 078
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 027
  4. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 653
  5. Vlado Jakubkovič: Muž je muž, žena je žena ... a Slovensko je v ... 5 629
  6. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 5 088
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 678
  8. Ján Valchár: O zemiakoch, Šáhidoch a pasákoch 3 358
  1. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  2. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  3. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  4. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  6. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  7. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
  8. Roman Kebísek: Čierny štvorec: Abstraktné umenie prešlo do absolútna a filozofickej roviny
SkryťZatvoriť reklamu