SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Mestskí poslanci hovoria o porušení rokovacieho poriadku

Podľa poslanca Martina Borguľu predložil poslanec Milan Vetrák návrh na novelizáciu zákona o tepelnej energetike v rozpore s rokovacím poriadkom.

Poslanec Martin Borguľa,Poslanec Martin Borguľa,(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Niekoľkí bratislavskí mestskí poslanci upozornili na porušenie Rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva Bratislavy. Podľa poslanca Martina Borguľu predložil poslanec Milan Vetrák návrh na novelizáciu zákona o tepelnej energetike v rozpore s rokovacím poriadkom.

Agentúru SITA o tom informovala Lenka Bartová z Klubu pre Bratislavu, ktorej je Borguľa predsedom. Pripája sa k nemu aj petržalský starosta Vladimír Bajan, ktorý žiada primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby nepodpísal uznesenie týkajúce sa tepelnej energetiky. Podľa Bajana Vetrák vedome porušil rokovací poriadok, konkrétne článok 5, bod 27.

Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanec Vetrák predložil

Materiál o riešení situácie v oblasti tepelnej energetiky predložil na júnové rokovanie mestského zastupiteľstva poslanec Vetrák. Starostovia majú postupovať jednotne a vydávať v zmysle zákona o tepelnej energetike pozitívne záväzné stanoviská k žiadostiam ľudí o výstavbu vlastnej domovej kotolne a odpojenie sa od doterajšieho dodávateľa.ň „Ide o reálnu požiadavku obyčajných ľudí, ktorých sa pod petíciu podpísalo takmer 12 000 z celého Slovenska, z toho približne 5 000 z Bratislavy, ktorí môžu výstavbou technicky vhodnej a životnému prostrediu ohľaduplnej domovej kotolne ušetriť ročne na jednu bytovú jednotku až do 300 eur," uviedol Vetrák s tým, že schválenie tohto materiálu je prvým krokom na ceste k prelomeniu veta teplárenskej lobby.

No ako dodal, to však nebude úplne možné bez schválenia novely zákona o tepelnej energetike v parlamente alebo prostredníctvom Ústavného súdu SR.

Bajan rozhorčený

Petržalský starosta Vladimír Bajan s rozhorčením prijal informáciu o tom, že primátor pripustil hlasovanie o opätovnom zaradení bodu na rokovanie zastupiteľstva.

„Považujem to za podvod na poslancoch. Tento materiál Mestská rada odmietla zaradiť na rokovanie zastupiteľstva a samotné zastupiteľstvo tento návrh zamietlo zaradiť na svoje rokovanie,“ konštatuje starosta Vladimír Bajan. Borguľa hovorí, že Vetrák aj napriek tomu návrh predložil úplne na záver dvojdňového rokovania zastupiteľstva, v podvečerných hodinách, keď bolo prítomných už len 23 poslancov z celkového počtu 45. Uznesenie bolo nakoniec schválené ako úplne posledné, pričom za hlasovalo len 19 poslancov, traja sa zdržali a jeden bol proti.

„Myslím si, že pán poslanec Vetrák konal v tomto prípade účelovo v snahe vyhnúť sa riadnej a konštruktívnej diskusii o predkladanom materiáli a najmä, že konal v rozpore s Rokovacím poriadkom Mestského zastupiteľstva,“ povedal poslanec Martin Borguľa s tým, že podľa rokovacieho poriadku totiž materiál, ktorý bol stiahnutý z rokovania alebo nebol schválený na rokovaní zastupiteľstva, nemôže byť opätovne zaradený v rámci tohto rokovania v bode Rôzne. Borguľa v tlačovej správe pripomenul, že požiadal primátora, aby využil svoje oprávnenie a pozastavil výkon uznesenia, ktorým materiál schválili.

Ako pre agentúru SITA uviedol poslanec Milan Vetrák, tento rokovací poriadok jasne uvádza, že do bodu programu Rôzne nemožno zaradiť materiál, ktorý nebol schválený, avšak materiál k tepelnej energetike nebol len zaradený ako bod programu číslo 34. "Keďže materiál nebol len zaradený, a nie neschválený, je možné ho predložiť v bode programu Rôzne. Ak by tomu tak nebolo, bola by zásadným spôsobom obmedzená legislatívna iniciatíva poslanca mestského zastupiteľstva, ktorú garantuje aj zákon o obecnom zriadení," pokračuje.

Podľa neho schválený materiál nie je novelizáciou zákona o tepelnej energetike, ale žiadosťou na starostov, ako majú uplatňovať zákon o tepelnej energetike. "Keďže vydávajú záväzné stanoviská o súlade s koncepciou mesta v oblasti tepelnej energetiky a nie mestskej časti, pretože mestské časti nemajú vlastné koncepcie v oblasti tepelnej energetiky," ukončil Vetrák.

Pozastaviť uznesenie?

Monika Voleková z bratislavského magistrátu dnes uviedla, že na magistrát dostali list petržalského starostu Vladimíra Bajana. Žiada v ňom bratislavského primátora Iva Nesrovnala, aby pozastavil výkon uznesenia, ktoré mestskí poslanci prijali 25. júna. "Návrh starostu Petržalky bude primátor analyzovať a v lehote stanovenej zákonom o obecnom zriadení zaujme stanovisko," pripomenula Voleková.

Bratislavský mestský parlament odobril zmeny rokovacieho poriadku minulý rok v septembri. Podľa nového rokovacieho poriadku už nie je možné stiahnutý bod z programu vrátiť na to isté rokovanie v bode Rôzne. Nové pravidlá upravujú aj spôsob prihlasovania sa do diskusie faktickými poznámkami a definujú pravidlá tajného hlasovania.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy